Hepsiburada.com Bu mu Servis?

Mehmet Aykut E. |

Motorola Atrix marka cep telefonumda ölü pixeller olduğu gerekçesiyle servise yolladım. Cihazım servisten geldikten sonra açtığımda arızanın giderilmediğini gördüm ve tekrar hemen servise yolladım.

Yine servis tarafından aynı işlemler yapılan telefonum bana gönderildi, fakat bu sefer cihazımı açtığımda ekranın orta kısmında fazladan ışık yansıması olduğunu ve ahize kulaklığında cızırtı olduğunu fark ettim.

Telefon yine geldi şimdide dokunmatik çalışmıyor ahize kulaklığında cızırtı devam ediyor. 4. Kez servise yolladım ürün değişimi istedim oralı bile olmadılar. Yok mu bu ülkede tüketicinin yanında olan bir firma. 1 ayda 4 kez arıza pes...

Etiketler :

Çağrı Merkezi Sorun Çözme Ürün Değişim Yetkili Servis Yönlendirme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Mehmet Aykut E.
    26 Mayıs
    13:18

    o dediğniz işlemle olmuyor. sistem kabul etmiyor. iade ve diğer işlem tipi seçmelisiniz diye uyarı veriyor...

  • 26 Mayıs
    11:08

    Sayın Mehmet E,

    Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde XOB-372-15460 no'lu kayıt açılmıştır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler kaydınızın içerisine eklenmiştir.

    Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi yukarıdaki kayıt numarası ile Hepsiburada.com: Hesabım: Müşteri Hizmetleri sayfasından takip edebilirsiniz:

    http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx

    Saygılarımızla

    Hepsiburada Müşteri Hizmetleri