17 Eylül
#12618336

Paramı Alan Hepsiburada

5 Eylül 2019'da ücretini nakit kartla direkt ödeyerek Hepsiburada.com'dan almış olduğum siparişim 17.09.2019 bugün hala ulaşmadı. Sürat Kargo ile gelecek olan bu siparişim için Sürat Kargo'yu 3 defa aradım ve bugün 17.09.2019 sabah 10.00'a kadar kesinlikle ulaşması gerektiğini, kesinlikle üst düzey bir yetkilinin bana dönüş yapması gerektiğini ilettim. Aynı şekilde Hepsiburada.com'uda arayarak konuyla ilgilenmelerini bana dönüş yapmalarını ilettim.


Tarafıma hiçbir şekilde dönüş yapılmadığı gibi Sürat Kargo'nun siparişime zarar verdiği için getirmediğini, Hepsiburada'nın da paramı aldığını düşünmekteyim. Kargo şubesiyle aramda 1 km mevcut ve kargom 4 gündür şubede hemen gelmesi gerekirken getirmiyorlar ve tabii ki şubeye gittiğimde şubenin sistemleride bozuktu. İade bile yapamıyorsunuz. Konuyla ilgili çok acil bir şekilde kargomun sağ salim teslimini eğer edilmiyorsa paramın ivedi şekilde iadesini talep etmekteyim.

Buse Buse 196 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi17 Eylül

    Merhaba Buse Hanım, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 89849123 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları