11 Temmuz
#12251541

Param Rehinli Gibi Hepsiburada'da Duruyor

Hepsiburada'dan ihtiyaç doğrultusunda aldığım cep telefonu hızlı bir şekilde kargolandı. Lakin ürünümü kargo firması kaybetti. Ürünümü 23 Haziran'da aldım bugün 11 Temmuz bu süre içerisinde Hepsiburada'dan yardım istedim 5 defadan fazla görüştüm benimle alakalı olmayan kendi anlaşmalı olduğu kargo firması ile irtibata geçemeyip beni uğraştıran firma. Param rehinli gibi Hepsiburada'da duruyor ve çağrı merkezi her 2 iş günü içinde dönülecek dediğinde sözünde durmayarak dönüş yapmadı.


İhtiyaç durumunda aldığınız ürünlerde sıkıntı yaşadığınızda kendi satıcısı olduğu ürünlerin bile arkasında durup sizin elinizde olmayan sebeplerle mağduriyetinize kulak tıkayan bu firmadan uzak durulması gerektiğini anladım. Çözüm merkezinin bu süre içerisinde sorunumun çözmesi için bekliyorum. Bu saatten sonra hukuki çözüm arama yoluna başvurmanın yollarını arayacağım. Güvenilir bir satıcı olmayan firma.

Öner Öner 65 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi4 g

    Merhaba, Yaşanan durum için tekrar özür dileriz. Anlayışınız için biz teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

  • Öner'in Teşekkür Mesajı4 g

    Hepsiburada genel merkezi şikayeti inceleyip geri dönüş yaptı ve söz verdikleri süre içerisinde sorunumu çözüme kavuşturdu. Genel merkezlerinde şikayetlerle ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

  • Hepsiburada Temsilcisi12 Temmuz

    Merhaba Öner Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 89259562 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları