28 Şubat 2018
Yorum Yap
#10180907

İnternetten Alışverişin En Kötü Adresi: Hepsiburada.com!

Hepsiburada.com'dan 23.01.2018'de aldığım ürün hala kargoya verilmediği gibi iade prosedürünü de ürün kargoya verilmediği için başlatamadım. Satıcıyı aradığımda ürünü pazartesi (26.02.2018 kargoya verdik 2 gün içinde kargo takip no. Sorunuz dendi fakat Hepsiburada.com ürün kargoya verilmedi diyor. ) ürün teslimat tarihi 2 kere revize edilmesine rağmen sipariş gecikmede gözükmüyormuş.


Satıcı kandırıyorsa ve ürünü kargo yapmadıysa ben niçin paramı iade alamıyorum. Hepsiburada.com' u 2 hafta önce arayıp sipariş hakkında detaylı bilgi almak istediğimde satıcıyı direk arayabilirsiniz dendi. Ben de satıcıyla muhatap oldum bugüne kadar. Şimdi de satıcıyla değil bizle muhatap olsaydınız dendi. Hepsiburada.com 'da ne yaptığını bilmiyor ki. Müşterinizi doğru yönlendirin o zaman kimle muhatap olacağımızı doğru yönlendirin ve paramı iade edin.

Zeynep Zeynep 780 Okunma

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi28 Şubat 2018

    Sayın Z. Z, Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde YOH-663-23752 no'lu kayıt açılmıştır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden iletebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler