15 Mayıs
#11977543

Hepsiburada'nın Kötü Destek Hizmetleri!

Hepsiburada.com sitesinden 27 Şubat tarihinde aldığım Dell bilgisayar aldıktan 2 ay sonra şarj olmamaya başladı. Cihaz ile ilgili hemen Dell firması ile iletişime geçtim ve onlar servise yönlendirdi. Dell servisi 1 gün içerisinde ürünün değişim raporunu çıkarttı. Bu raporla birlikte cihazı Hepsiburada.com'a 25 Nisan'da kargo yaptım ve ellerine 26 Nisan'da ulaştı. Bana cihaz ellerine geçtikten sonra 2 iş günü içerisinde döneceklerini söylediler ancak günler boyunca dönmediler. Çağrı merkezlerini arayıp neden dönmediklerini sorduğumda "hemen konuyu incelemek için bir kayıt oluşturuyoruz bu kayıtla ilgili size 2 gün içerisinde döneceğiz" deyip yeniden kapattılar ve yeniden dönmediler.


Bana sinir krizleri geçirttikleri günlerden sonra 10 Mayıs'ta arayıp cihazın değişimini yapacaklarını ancak yeni bilgisayarın 4-6 hafta içerisinde geleceğini söylediler. 5800 TL verip aldığım bilgisayardan toplamda 2 ay mahrum kalıyorum ve bu iki ayda kimse benim bilgisayar ihtiyacımı karşılamıyor. Ciddi manada bilgisayar ihtiyacım var ancak dünyanın en kötü desteğine sahip Hepsiburada yüzünden aylarca bilgisayarsız kalıyorum. Kimsenin böyle bir şey yaşatma hakkı yok. Bana ya geçici bilgisayar temin edeceksiniz ya da bozulan bilgisayarın aynısını hemen temin edeceksiniz. Bilgisayarı hala sitenizde her gün onlarca satmayı biliyorsunuz. Yazıklar olsun.

Vefa Vefa 232 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi16 Mayıs

    Merhaba Vefa Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 94360537 no'lu kayıt üzerinden tarafınıza bilgi aktarılmıştır. Bu talebinizle ilgili mesajınız varsa, ilgili kayıt numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

  • Vefa16 Mayıs

    Bana Hepsiburada platformu üzerinden dönülen yanıt (tabii ki her zamanki gibi hemen çözülecekmiş edasıyla Hepsiburada cm tarafından telefonla arandım, hemen çözeceğiz havalarından sonra çözümsüzlük süreci devam ediyor) ***Merhaba Vefa Bey, 761828408 numaralı siparişinizde bulunan Dell Gaming G315 Intel Core i7 8750H 8GB 1TB + 128GB ssd GTX1050Ti Linux 15.6" fhd Taşınabilir ürününüzün değişimi Dell prosedürü gereği 4/6 hafta olduğu bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Dilerseniz Dell Müşteri hizmetlerini arayarak ürününüzün seri numarasını söyleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Üretici firmanın işleyişi gereği değişim süresine müdahale edememekteyiz. İyi günler dileriz.*** Dell müşteri hizmetlerini aradığımda aldığım geri dönüş ise şu şekilde:"Hepsiburada'nın stoklarında aynı ürün varsa size temin etmesi gerekli, stoklarda yoksa kotasyon amacıyla üst modelin getirilmesi süreçleri 4-6 hafta sürebilir." Hepsiburada elinde bulunan ve sitesinde her gün onlarca sattığı cihazı bana vermiyor ve yurt dışından yeni cihaz geleceğini, beni 4-6 hafta bekleteceğini söylüyor. Bana sattığınız ve bozuk çıkan ürün elinizde var, bana 6 hafta sonra değil hemen temin edeceksiniz. Beni binlerce tl verdiğim ürün için 2 ay bekletemezsiniz. Bozuk ürün sattığınız için ve sizin keyfiniz öyle istiyor, siz stoklarınızı vermek istemiyorsunuz diye 2 ay bekleyemem.

  • Hepsiburada Temsilcisi15 Mayıs

    Merhaba Vefa Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 94360537 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları