Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Hepsiburada'nın 2 Hafta Oyalayıp Mağdur Etmesi

375görüntüleme
Yılmaz
Yılmaz 23 Kasım 2020 14:53

Hepsiburada'dan 9 kasımda Faber castell boya kalemi sipariş ettim. 2x6 toplam 12 adet. Firmanın sitesinde 10 kasımda kargoya verilmiş ve 12 kasımda teslim edilecek görünmesine rağmen siparişim gelmeyince önce kendilerini aradım. Bana kargoya verildiğin, kampanyaları sebebiyle teslim süresini19 kasım'a çıkardıklarını bunun öncesinde bir şey yapamayacaklarını söylediler bekleyin dediler. Bu arada defalarca kez kargo firmasına gittim. Onların da müşteri hizmetlerini vesaire aradım sonuç yok. Nihayetinde 19 kasımdan sonra Hepsiburada ilgileneceğiz kayıt açtık dedi. Bu görüşmede ısrarla ve altını çizerek iptal iade gibi bir çözüm istemediğimi, ürünün sitelerinde satışta olduğunu ancak 4 kat gibi fiyat artışı olduğunu tekrar sipariş veremeyeceğimi ürünlerimi istediğimi söyledim. Bugün baktığımda sipariş iptal edilmiş görünüyor. Ödediğim 33 TL geri ödeyeceklermiş tekrar sipariş verin diyorlar ama ama ürün şu an 150 TL. Neyine inanacağız bu firmanın. Bir de kampanya kampanya sürekli bir şeyler yapıyorlar. Ortada ürün yok aldığınız ürün haftalarca bekletilip iptal ediliyor neyin kampanyası.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada23 Kasım 2020 16:00

Merhaba Yılmaz Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 70713441 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Yılmaz
Yılmaz23 Kasım 2020 17:42

Oraya yazdığınız şey "teslim tarihinden 14 gün geçince bir şey yapamıyoruz! ", daha konuyu anlamadan kopyala-yapıştır yapıyorsunuz, bu ürün teslim edilmedi ki... Kayıtları inceleyin müşteri hizmetleri yetkiliniz 19 Kasım'a kadar teslim edilecek bekleyin daha önce bir şey yapamıyoruz diye bekletti, 19 Kasımda arayınca tamam kayıt açıyoruz dedi, ve ısrarla iptal iade vs istemediğimi ürünleri istediğimi söyledim. Bugün siparişi iptal ediyorsunuz, burada benim suçum günahım nedir?

Yılmaz
Yılmaz23 Kasım 2020 17:52

Ürün teslim edildi diye yazmışsınız, ürün teslim edilmedi, kargo bilgilerini kontrol edin, asla bana gelmedi buraya da ekran görüntülerini koydum İstanbul'dan hiç çıkmamış kargo 15 gün İstanbul'da bekleyip geri gitmiş, göremiyor musunuz?

Yılmaz
Yılmaz23 Kasım 2020 22:12

Kardeşim, lütfen sesimizi duyacak, Türkçe bilen bir insan (otomatik cevap yazan bir yazılım değil) okusun ve cavaplasın mesajlarımızı, ve lütfen kopyala-yapıştır olmasın... "sipariş teslim edilmiş ve 14 gün geçmiş bir şey yapamıyoruz" diye yazmışlar, buraya ekran görüntüsü de koydum hiç bakmıyorlar bile! Ürün bana teslim edilmedi, gördüğünüz gibi firmadan kargoya, kargodan aynı şehirdeki aktarma merkezine gitmiş, burada ne hikmetse 15 gün beklemiş. Bu arada Hepsiburada ile temasa geçtiğimi, onların beklememi söylediklerini yazdım ve söyledim. Kargoya da gittim aynı şey, satıcıyla görüşün, bekleyeceksiniz, kampanya zamanı! 15 gün aktarma merkezinde bekleyen paket hiç şekil değiştirmeden firmaya geri iade olmuş. Ben Samsun'dayım kardeşim baksanıza o kargonun takip ekranında hiç İstanbul dışı hareket var mı? 15 gün boyunca kargonun aktarma merkezi denen yerde beklemesi normal mi? Bu nasıl bir saçmalık anlayan beri gelsin!

Yılmaz
Yılmaz25 Kasım 2020 15:49

Aradan zaman geçse de bu mesajları okuyacak olanlara... Maalesef derdimizi kimseye anlatamadık. Daha doğrusu anlattık ama onlar anlamak istemedikleri için hep haklılar. Önce defalarca kez "ürün teslim edilmiş bir şey yapamıyoruz" diye mesajlar attılar. Sonrasında ısrarla ve inatla buraya da ekran görüntülerini koyduğum kargo takip görüntülerini incelemelerini istedim. Bu sefer de "teslim edilememiş bu yüzden iade aldık" diye mesaj attılar. Her halükarda onlar haklı (! ), defalarca kez kargonun gelmediğini, geciktiğini, çıkış noktasında sabit bir yerde günlerdir beklediğini söylememe rağmen şu tarihe kadar bekleyeceksiniz öncesinde hiçbir şey yapamıyoruz diyenlar onlar, kampanya döneminin yoğunluğunu bahane edenler onlar, dediklerini yapan ve 15 gün geçmesine rağmen hala gelmeyen siparişe "iptal ettik al sana 15 gün önceki paran" diye bugün 4 katına çıkan ve tekrar sipariş veremeyeceğiniz duruma sokan kendileri... Hiçbir şekilde mağduriyetinizi çözmeye dair en küçük bir niyetleri, gayretleri yok. Yaptıklarının yasal olmadığını kendileri de biliyor Tüketici Mahkemesiyle uğraşmanızı bekliyorlar...

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler