Cevaplar

profile-icon Süleyman 3 hafta önce

Sonunda yeni ürün elime ulaştı ve mağduriyetim çözüm buldu. Sorunumun çözümünde yardımcı olan @Hepsiburada çalışanlarına Teşekkür ediyorum bir daha böyle sıkıntılar yaşamamak dileğiyle.

profile-icon Süleyman 26 Ekim 11:27

Güncelleme ; Hepsiburada'nın müşteri hizmetleri numarasından yetkili h**** benimle iletişime geçip sorunumu okuyup incelediğini ve bu konu hakkında yardımcı olmak adına konunun takipçisi söyledi. Para iadesi ya da ürünün iadesini almak konusunda seçim yapabileceğimi ürünün depolarında olduğunu onarılıp onarılmadığı hakkında kesin bilgisi olmadığını belirtti. (Hızlı dönüş yapmak adına sanırım onarım bilgilerine bakmadan beni arayıp bilgilendirdi) Kesinlikle ürünü onarılmış sağlam bir şekilde istediğimi belirttim. Onarılamıyorsa yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini bildirdim. Sonunda sorunumun çözüle bileceğine inanmaya başladım diğer Hepsiburada müşteri temsilcileri de iyi niyetli davranıyorlardı ama not bırakmakla bir yere kadar yardımcı olabiliyorlardı. Umarım yetkili h**** sorunumu kısa sürede halledecektir.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 26 Ekim 11:16

Merhaba Süleyman Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Aynı bilgilendirme, 92445189 no'lu Müşteri Hizmetleri kaydınızda da yer almaktadır. Bu talebinizle ilgili mesajınız varsa, ilgili kayıt numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

profile-icon Süleyman 24 Ekim 13:02

Gerekli olduğu takdirde Hepsiburada da kayıtlı olan konuşmalarımızı da inceleyebilirsiniz. Çok fazla kez sizlerle çağrı merkezinizden iletişime geçtim. Ve sizlere olan güvenimden fazla fazla bekledim. Sizin gibi bir firmanın hakkımı Twitter da ekşi sözlükte, şikayet varda arama düşürmeyeceğini daha hızlı yardımcı olacağını düşünüyorum. Lütfen ama lütfen bu olayı artık sonuçlandırın.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Süleyman 3 hafta önce  

    Şu an 60 gündeyim 60 gündür ne yapıyorum bilgisayarımı kullanabiliyor muyum işimi yapabiliyor muyum düşünen yok sanırım. Şikayet vardan sonra hızlı reaksiyon ile bana geri dönüş yapmalarına aramalarına güvendim ama mesele daha da uzayacağa benziyor.

  • profile-icon Süleyman 3 hafta önce  

    Hepsiburada sitesinden en azından düzenli 2 günde bir iletişime geçiyorlar ama Ürün değişimi firma tarafından sağlanmakta biz bir şey yapamayız gibi bir duruma dönüyor olay hızlandırmak için iletişime geçmişler :/ Değişim'de yapmayacaklar...

  • profile-icon Süleyman 3 hafta önce  

    Güncelleme; Onay vermem durumunda monitörümün biraz güncel-üst modeli ile değiştirilebileceği söylendi. Bende sonunda aylar sonra monitörüm geri dönecek diye sevinçle kabul ettim. Maalesef bu da aylarca sürecek bir çözümsüzlük sürecine benziyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler