08 Mart
Yorum Yap
#11685825

Hepsiburada'dan Kusurlu Ürün Teslimatı!

Hepsiburada sitesinden çocuklarım için mini bilardo masası aldım. Ürün Aras Kargo ile geldi, tabi kontrollü kargo olmadığı için kargocu bırakıp gitti. Ürünün orijinal paketinin üzerine de karton geçirerek paketledikleri için hiçbir şekilde asıl kutusunda bir deformasyon var mı yok mu bilemiyorsunuz.


Kargocu da açıp kontrol ettirmiyor zaten. Ürün kırık çıktı ürünü hasarlı kırık ürün iade talebi oluşturarak geri gönderdim. Birkaç gün sonra aynı ürünü aynı kötü paketinde bana dalga geçer gibi geri gönderdiler.


Tekrar Hepsiburada'yı aradığımda kargocuya tutanak tutturmamı istediler. Kargo firmateslim edilen ürüne tutanak tutamayız diye red verdi. Size soruyorum kontrolsüz kargo ile gönderdiğiniz ürünü ben nasıl kontrol edip tutanak tutturabilirim. Kırık oyuncakla çocuğumun hevesini kırdınız sizlere hakkımı helal etmiyorum bir daha asla Hepsiburada'dan ürün almam. Hiçbir hakkınız yok paranıza zamanınıza moralinize yazık. Ürünü gönderen aracı satıcı "Oyuncakmarketim" adlı firma onlara da hakkımı helal etmiyorum.

Engin Engin 191 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi08 Mart

    Merhaba Engin Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

  • Engin08 Mart

    Cuma namazı vaktinde takdir edersinizki açamazdım. Çok zor değilse tekrar arayınız

  • Hepsiburada Temsilcisi08 Mart

    Merhaba Engin Bey, Konuyla ilgili görüşme sağlamak için sizi aradık ancak ulaşamadık. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 78034726 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları