Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hüseyin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Hepsiburada'dan Kırık Gelen Ürün İadesi

274görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 18 Kasım 2020 20:08

Firmanın büyüklüğü kötü günde belli olurmuş. Yıllardır onlarca siparişim oldu, hatta son 6 ayda tavan yaptı belki. Pandemi süresince bazı ürünlerimi iade edildi gösterdiler iade etmediler ama pandemidendir dedim ses etmedim. Ortalık durulunca aradım hatalarını söyledim paramı iade ettiler. Öyle de güvendiğim bir firma idi. Yıllardan beri ilk defa bir ürünü iade etmek istedim o da kırık geldi çünkü. Ürünü ikinci gün iade ettim. Kenarında çatlak var bu UFO ısıtıcının diye. Geri göndermişler raporu yok diye. Aradım servis çağırıp rapor tutturacaksınız dediler. 14 gün içinde zaten sebepsiz bile iade hakkım var. Yok efendim olmaz. Ürün kapıya geldi tekrar. 

Kargocu arkadaş ile açtık ürün paramparça. Aynı arkadaş ile hemen sokağın başındaki ofislerine gittik ve iade ettik. Yine kabul etmemişler. Hiç yoksa 10 kere aradım. Hep falan filan. En sonunda birisi dedi ki kargocudan evrak alın onu da ekleyin. Gittik onu da aldık ekledik. Bir yandan telefon açık müşteri hizmetleriyle konuşuyorum bir yandan evrakı ekledim. Bir gün sonra mesaj atmışlar. Şimdi de o yetmez bir de gidin de şu adımları takip ederek iade etmek istiyorum diye bir talep daha açın. Hani yazmayayım dedim ama dayanamadım artık. Şu param iade edilsin.

Dediğim gibi çalıştığınız firmanın büyüklüğü satış sonrasında ve zorluk yaşadığınızda ortaya çıkar. Müşteri hizmetlerinden birisi diyor ki derdini kargocu ile çöz, diğeri diyor ki biz mi sattık git satıcı ile konuş vs. vs. yasal olarak parayı benden kim aldıysa benim muhatabım odur diyorum. Eklerde yazışmalarımızı da gönderiyorum. İki sefer henüz daha hattayken mesaj attım. Bakın daha demin onun üzerine yine demişler ki şu aksiyonu alın bu aksiyonu alın.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada19 Kasım 2020 10:11

Merhaba Hüseyin Bey, Öncelikle yaşanan sorun için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 42413657 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Hüseyin
Hüseyin24 Kasım 2020 09:18

Urunu kargo dahil satin aldım ve ödemenin tamamını Hepsiburada'ya yaptım. Yani benim yasal muhatabım Hepsiburada ben kargocu ile muhatap olmak zorunda değilim. Kargocu benim gözümde Hepsiburada'nin elemanı ile aynı kefede Çünkü parasını sizden alan bir çalışan. Kargocunun önünde açtık paketi, birlikte şubesine gittik hemen hemen sokağın başında olduğu için. Birlikte iade işlemini yaptık. Bize bir tutanak vermeyeceklerini böyle bir uygulamaları bulunmadığını söyledi. Bize bilgisayar ekranının fotoğrafını çekmemize izin verdi. Onu da ekliyorum aşağıya. Bunu size de gönderdim. Hala daha neyi savunarak paramı iade etmiyorsunuz anlamış değilim. Bunu telefonda da çok kez konuştuk arkadaşlarınız ile. Bunu yeterli olduğunu söylediler. Zaten yeterli olmasa ne yapabilirim ki kargocuyu öldürecek tehdit edecek halim yok ya. Adamın iznini alıp ses kaydını da aldım. Bizim böyle bir tutanak verme gibi bir usulümüz yok diyor kargo şube müdürü. Kargocuyu da ayrıca şikayet ettim size telefonla siz arayın halledin kargocu ile aranızdaki sorunu niçin ben uğraşayım daha fazla kargocuyla. Adam vermiyor başka tutanak aşağıda eklediğim kargocunun bilgisayarından çekilmiş fotograf dışında. Bu bilgiyi kargocudan kendiniz 5 dakikada teyit edebileceğiniz halde niçin kargocunuzu (parasını sizin ödediğiniz sizin adınıza çalışan birini) arayıp teyit etmiyorsunuz bu anlattıklarım gerçek mi değil mi? Adam ilk andan itibaren tutanak veremecegini belirtiyor. Zaten kargocu arkadaş ile birlikte evden çıktık şubeye gittik iade ettik. Sizin elemanınız sonuçta sizin adınıza sizden aldığı parayla çalışıyor. Yani belki de organize bir dolandırıcılık yapıyorsunuz ben bunu nasıl engelleyebilirim illa mahkemelik mi olalım. Hiç yardımcı olmuyorsunuz, beni ne arayan var ne soran, ne yol gösteren. Tutanak olmadan olmaz deyip duruyorsunuz bende en fazla bu ekteki kadar evraka ulaşabiliyorum ve yine söylüyorum kargocu benim muhatabım değil. O sizin muhatabınız niçin onları arayıp sormuyorsunuz? Size cevap vermekle yasal olarak sorumlular parayı sizden alıyorlar. Bana cevap vermiyor adamlar.

Hüseyin
Hüseyin25 Kasım 2020 12:55

Hala bana cevap yazıyorlar, tutanak olmazsa işlem Yapamayız diye. Yahu ne yapayım vurayım mi kargocuyu adam vermem diyor, kargocu sizin tuttuğunuz kargocu neden arayıp istemiyorsunuz? Bana bir şey vermekle yükümlü değil ki adam zaten parasını sizden alıyor, Siz istediğiniz takdirde vermek zorunda. Ben yalan söylüyorsam da onu bildirmek zorunda size bu kadar basit bir konuyu neden uzatıyorsunuz ki? Kargocuyu arayın sorun bizim önümüzde açtı, alet param parçaydı diyecek zaten. Kargocu sizin kargocunuz tutanak vermiyor, siz arayıp kargocuya sormuyorsunuz, benim paramı tutanak yok diye iade etmiyorsunuz. Ne güzel anlaşmışsınız kargocu ile belli ki dolandırıcılık yapıyorsunuz belki de bu şekilde.

1 Yorum

Hüseyin
Hüseyin24 Kasım 2020 15:10
 

Bir de gidip sitelerinden cevap yazmışlar, demişler ki kargocudan tutanak alin. Yahu kargocu ile birlikte açtık, şubelerine birlikte gittik, iadeyi birlikte yaptık. Adamlar tutanak vermiyor. Polis mi cagirayim? Siz kargocuyu neden aramıyorsunuz?

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler