Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehtap'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Hepsiburada'dan Aldığım Ürün Taklit Ürünmüş

533görüntüleme
Mehtap
Mehtap 22 Ocak 01:41
Hepsiburada'dan Aldığım Ürün Taklit Ürünmüş

Hepsiburada dan Columbia ® polar hırka alimi yaptık ürün indirimde gözüküyordu ve ürünün orijinal olmadığı belirtilmemişti. Sonuç olarak urunu iade ettik ama Hepsiburada olarak markalı ürünlerin orjinalliğinden emin olmadan satış izni vermeniz biz müşterileriniz için hiç hoş bir durum değil, izin veriyorsanız bile replika olduğunu belirtme zorunluluğunuz olmalı. Bu eksikliğinizi tamamlamalisiniz.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada22 Ocak 01:55

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada22 Ocak 09:34

Merhaba Mehtap Hanım, Öncelikle yaşanan durum için özür dileriz. Sizi aradık fakat ulaşamadık. Kayıtlı e posta adresinize bilgilendirme yapılmıştır. İyi günler dileriz.

Mehtap
Mehtap22 Ocak 15:54

İyi Günler ben urunu aldım ve iade yaptım iademde gerçekleşti, bu yasal hakkim ve Hepsiburada'nın bir kolaylığı yani burada bir sikinti mevcut değil. İletmek istediğim Hepsiburada olarak taklit ürün satışı söz konusuysa satıcı firmaların bunu alıcıya bildirme zorunluluğu oluşturmanız ki aynı durumla ne ben ne de başkası karşılaşmasın. Sonuç olarak kullandığım bir uygulamada eksik olan bir şeyi tamamlamanız dışında talebim yoktur. İyi Günler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler