19 Nisan
#11868616

Hepsiburada'dan Aldığım Sahte Parfüm!

Hepsiburada firmasından Yves Saint Laurent Kouros Silver EDT 100 Ml - erkek parfüm aldım. Ürün elime geçtikten kaç gün sonra kullanmak için jelatinini açıp kutusunda çıkarıp kullanayım dedim. İlk sıkışımda, altta resimlerini vermiş olduğum parfüm şişesinin üst kısmında kabarıklıklar oluştu. Zararlı olabilir diye parfümü kullanmayıp hemen Hepsiburada'yla iletişime geçtim. Şişenin altında bir kod var bizimle paylaşın dediler, paylaştık. Kod okuma sonucunda parfüm sahte değil (kodunda sahtesini yapmışlar), orijinal diye cevap geldi. Bende olur mu öyle şey, bu parfümü ilk defa kullanmıyorum, oluşan kabarıklığın resmi var göndereyim size dedim. Gönderdim. Sonra benden parfümü geri göndermemi istediler. Gönderdik. Parfümü bana satmak için aldıkları firmaya gönderiyorlar, firma da ürünümüz sahte değil deyip bana kargoyla geri gönderdiler. (Kuzuyu kurda teslim etme misali) Parfüm bana geldikten sonra hemen Hepsiburada ile iletişime geçip, incelemek üzere gönderdiğim parfüm sağlam sahte değil açıklamasıyla geri gönderildiği bilgisi onlarla paylaştım.


Bunu kabul edemeyeceğimi dile getirdikten sonra, biz inceleyeceğiz ve sorunu çözeceğiz mesajını hem telefonla onları aramamda ve bana yazdıkları mesajda ilettiler. Ben mağduriyetimin çözülmesi amacıyla parfümün benden geri istenip, bana bu ayıplı sahte ürünü satan firmaya ceza kesmelerini beklerken şok bir cevapla karşılaştım. Ürün gerçek cevabı verildi. Orijinali daha önce yurt dışından alıp kullandığım ve yaklaşık 22 yıldır parfüm kullanan biri olarak, aklımızla alay etme gibi bir gayri ahlaki bir yaklaşım içine girdiler.
Geçen yılda Hepsiburada'dan almış olduğum bir parfümü sahte çıkmış bir tüketici olarak (o zaman kabul edip, ücreti iade ettiler) yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım bildirir, bu mücadeleyi de sadece kendim için değil, benzer durumu kimseye böylesine kolaylıkla yapmamaları için tüm gücümü harcayacağımı bildirmek istiyorum.

Özgür Özgür 563 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi22 Nisan

    Merhaba Özgür Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 39643110 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları