18 Ekim
Yorum Yap
#11047797

Hepsiburada'da Sorunlu Hizmeti!

Hepsiburada iyi dedim ama hiç bu kadar sorun görmedim. 50157483 sipariş numarası ile 60'lı ofis bandı sipariş ettim. Adet olarak gönderdiler. Aradım müşteri hizmetlerini, iletişime geçen bayan kibarca sizi mağdur etmeyiz, eksik ürünleri tedarik ederiz dedi. Bende dedim bakın sıkıntı çıkmasın ben iade edeyim olmadı dedim. Yok dedi gerek yok. Sonrasında tabi ben 4 veya 5 gün bekledim. Bu arada bize sorun ile müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim. Tabi hiçbir dönüş olmadı. Aradım gene çıkan beyefendi dedi ki siz daha cuma yazmışsınız bir iş günü daha süremiz var çözeriz dedi, iade süresi doluyor. Sıkıntı olmaz dedi.


Ben 2 veya 3 gün sonra tekrar aradım. Bir bayan çıktı zorla aşağı yukarı derdimi anlattım. 20 TL hediye çeki yükleyelim dedi. Neyse dedim bir şey çıkacağı yok tamam dedim. Sonra baktım hesaba çekmek yok. Bu akşam bir daha aradım A*** diye bir temsilci diyor ki 1 ile 2 iş günü içinde dedi bende dedim dur, ben bunları daha önce dinledim, senin yardımcı olmaya niyetin yok. İade edeceğim dedim. Şimdi kargo kodu bekliyorum. Yani elde var sıfır uğraştım zaman kaybettim, ödediğim para hala Hepsiburada. Ne diyeceğim hiçbirinin birbirinden haberi yok. Gerçekten mağdur müşteriye acıma duygunuz yok.

Mahmut 212 Okunma

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi23 Ekim

    Merhaba Mahmut Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 33336870 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları