You can visit Xolvieto view global content, read reviews, and file complaints.
Hepsiburada ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Hepsiburada'da Bir Kargo Hikayesi

295görüntüleme
Hasan
Hasan 05 Temmuz 10:32

Nil 41312 şeffaf desenli 2 bölmeli havuz olarak tanımlanan ürünü, 29 haziranda Hepsiburada’dan satın aldım. Geçim market isimli sağlayıcı firma, ürünü, 30 haziranda Aras Kargo ®’ya teslim etti. 1 temmuzda da Aras Kargo tarafından ürünün teslim için dağıtıma çıkardığı bilgisi, teslim kodu ile beraber tarafıma bildirildi ama o gün teslimat olmadı. 2 temmuzda gene kargo firması yeni teslim kodu ile beraber ürünü dağıtıma çıkardığını bildirdi. O gün de teslimat olmadı. 3 Temmuz pazardı, sessiz geçildi. 4 Temmuz pazartesi günü tekrar ürünün teslim edilmek üzere dağıtıma çıkarıldığına dair bilgilendirme mesajı ve beraberinde teslim kodu geldi ise de o gün de teslimat yapılmadı. Bu arada 30 haziranda Hepsiburada'yı uyardım, kargo firması, siparişi yanlış şubeye yönlendirmiş olabilir diye...

1 Temmuz’da teslimat yapılmayınca ertesi gün (2 Temmuz’da) tekrar arayıp bilgi verdim. Her seferinde notumuzu aldık, gereken yapılacak, dediler. Bugün 5 Temmuz. Rahatlıkla 1 temmuzda teslimi yapılacak sipariş kim bilir nerelerde geziyor. Bu, sağlayıcı geçim marketin veya Hepsiburada’nın kusuru değil! Ama her ikisi de çalıştıkları kargo firmasını özenle seçmek durumundalar. Dahası, müşterilerine kargo firmalarının insafına terk etmemek için gerekli önlemleri almalılar.

Müşterinin, işin başında fark ettiği bir kargo hareket hatasını, süratle düzeltmesi için kargo firması üzerinde etkin bir yönlendirme mekanizması kurmak da onların görevi, müşterinin değil! Aksi halde anormalliği keyfilik takip eder ve nihayet müşteri perişan olur. Nitekim satın aldığım şişme havuzun bu saatten sonra tesliminin de hiçbir önemi kalmadı. Müşterinin bu noktaya gelmesi, kargo firmasının umurunda bile olmaz ama, bu yüzden satıcı ve sağlayıcı önce prestij, sonra müşteri kaybeder.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada05 Temmuz 10:44

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada05 Temmuz 12:18

Merhaba Hasan Bey, İletişim numaranız ile yapmış olduğumuz görüşmeye istinaden; Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 593102950 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Çözüm Merkezi” bölümünü inceleyebilir, mesajlarınızı da “Hesabım – Destek Taleplerim” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/cozummerkezi/destek-taleplerim Saygılarımızla, Hepsiburada

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon