Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Hepsiburada.com ve Braun Aldatmacası

profile
17 Mayıs
245

02.11.2022'de hepsiburada.com üzerinden 1.199 TL'ye Braun bt7240 marka ürün satın aldım. Ürünü teslim aldıktan sonra ürün şarj olduktan sonra 4-5 dakika içinde kapanıyordu, ama ürün 1 ay sonra hiç şarj olmamaya başladı ve çalışmıyordu. Ürünü hepsiburada.com'un bana bildirdiği Kadıköy'deki Braun servisi Aladağ Elektronik'e 10.03.2023 tarihinde götürdüm. Servis ürünü inceledikten sonra bana ürünün arızalı olduğunu, çalışmadığını ve tamirinin mümkün olmadığını, ürünün yenisi ile değişiminin yapılması gerektiğini söyledi. Ürünün yenisi geldiğinde bana bildireceklerini söylediler. Aradan 1 ay geçtikten sonra ben servisi aradım ve bana bu ürünün firmada olmadığı için değişimi yapamadıklarını söylediler.

Ben de ürünün birçok firmada satıldığını, fatura sahibi firmanın bu ürünün distribütör olduğunu, ürünü diğer firmalara verdiğini ve benim arızalı ürünümü niye değiştirmediklerini söylediğimde, servise vermediklerini, beklemem gerektiğini ve ne zaman gönderirlerse o zaman değiştirebileceklerini söylediler. Ben de ürünü servisten alıp hepsiburada.com'a durumu anlatıp geri yolladım ve ürün için kesinlikle para iadesi istemediğimi, çünkü 1.199 TL'ye aldığım ürünün şu an 2.000 TL civarında satıldığını, firmanın bu yüzden ürünü değiştirmeye yanaşmadığını hepsiburada.com müşteri hizmetlerine hem e-posta olarak hem de telefonda sözlü olarak anlattım. Güvenli alışveriş yok, müşteri memnuniyeti kesinlikle yalan.

Bugün 17.05.2023 tarihinde 0 212 996 ** numaralı hepsiburada.com genel merkezinden beni arayıp bu ürünün artık üretilmediğini, onun için yapacakları bir şey olmadığını yalanını söylediler, hiç utanmadan. Görselde bugün tarihli hepsiburada.com internet sayfasında bu ürünün satıldığı görselini görebilirsiniz. Alacağınız ürünün arızalı ya da ayıp olması durumunda sizi oyalayıp bu konudan bezdirmeye çalışacağını unutmayın.

Müşteri hizmetleri ise kocaman bir yalan. Bundan sonra Tüketici Mahkemesi'ne anlatsınlar bu yalanları, çünkü bu yazdıklarımın hepsini mahkemeye gönderdim. Hadi bakalım şimdi ne diyecekler mahkemeye, bütün yazışmalarda elimde. Arkasında duramayacağınız ürünü satmayın, çünkü insanlara zarar veriyorsunuz, ama sizin gözünüzü para bürümüş umurunuzda değil. Umarım en büyük cezayı yersiniz mahkemeden.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 20 dk 55 sn
Hepsiburada Logo
17 Mayıs 19:00
Ahmet
18 Mayıs 23:21

Hep aynı yalan "talebinizi aldık, üzgünüz" bu cümleyi 30 kere kurdunuz. Neyin talebi ya sizde hiç utanma yok mu? Gerçekten soruyorum? Telefon konuşmalarımız sizde kayıtlı, 17.05.2023 tarihindeki görüşmede bana bu ürünün üretilmediği (ya da artık gelmeyeceğini) söylediğinizde, kendi sitenizden bu ürünü sattığınızı gördüm görselde bunu görebilirsiniz, sadece siz değil birçok firmanın bu ürünü sattığını görebilirsiniz. Neyin talebini oluşturacağım? 3 aydır onlarca kez talep oluşturdum bütün belgeleri size gönderdim sonuç? Sonuç şu: bana 1.199Tl'ye sattığınız ürünü şu an 2.120Tl'ye satıyorsunuz ve 920TL fark için utanmadan yalan söylüyorsunuz. Ben yalan söylüyorsam lütfen 17.05.2023 saat 16:39 ve 16:35 te 0 212 996 4410 numaradan beni arayıp yapılan görüşmeyi yayınlayın hadi görelim, ürün artık yokmuş! Sizi mahkemeye verdim, sonra bütün şikayet edebileceğim her yere sizi şikayet edeceğim. İnsanlar parayı sokaktan toplamıyor ve dünyanın parasını kazandığınız halde utanmadan insanlara yalan söyleyip kazıklamaya çalışıyorsunuz. Telefon görüşmemizi yayınlamanızı bekliyorum

Benzer Şikayetler

Hepsiburada Arızalı Ürün İade Süreci

profile
25 Ağustos
342

Hepsiburada üzerinden satın aldığım, satıcısı da Hepsiburada olan "Anker Soundcore Life P3 tws Bluetooth 5.2 Kulaklık" ürününü, 2 farklı Apple iPad cihazımda 'sol kulaklıktan ses gelmemesi ve sağ kulaklıktan gelen sesin kesilmesi' nedeniyle iade etmek istedim. Hepsiburada üzerinden arıza sebebiyle i...

Hepsiburada Arızalı Ürün İade Süreci

Hepsiburada'dan Aldığım Ürünün Orijinalliğinin Şüpheli Çıkması

profile
05 Ağustos
201

Hepsiburada.com'a herhangi bir sorun yaşamayacağıma ve firmaları kontrol ettiğine güvenerek 831715884 sipariş numaralı mastech marka bir masaj tabancası satın aldım. Satın almış olduğum masaj aletinin bozulmasının ardından masaj aletinin faturasını ihtiyacım olduğuna dair hepsiburada.com üzerinden b...

1

Hepsiburada Ve Carrefour Sa Satış Sonrası Destek

profile
08 Nisan
704

Hepsiburada aracılığı ile Carrefour SA satıcısından 1 adet Philips marka tablet satın aldık. Üründe bizden kaynaklı bir hasar oluştu ve garantisinin bozulmaması için yetkili serviste tamir ettirmek istedik. Ancak Philips Türkiye tarafından ithal edilmediği için Philips yetkili servislerinden hizmet ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 20 dk 55 sn
Benzer Şikayet Yaz