19 Ocak
Yorum Yap
#10036811

Hepsiburada Kutu İçerisinde Olan Type-c Kulaklık Dönüştürücü Kablo Eksikti

Hepsiburada’dan 22 Aralık'ta Mi 6 telefon aldık. Ürünün dönüştürücüsü arızalıydı ve şarj cihazı talep ettik. Eğer göndermezlerse iade etmek istediğimizi bildirdik. Çağrı merkezi çalışanı telefonu açıp Farklı bir arıza olup olmadığını kontrol etmemizi istedi. Daha sonra şarj cihazı ile ilgili yardımcı olmadıkları için yasal süre dahilinde 14 gün içerisinde iade başvurusu yaptım fakat telefon aktive edildiği açıldığı için reddedildi. Telefonu bana tekrar gönderdiklerinde benim onlara gönderirken kutu içerisinde olan Type-c kulaklık dönüştürücü kablo eksikti. Şarj dönüştürücü ise hala arızalı idi. Konuyla ilgili defalarca aradık, type c kulaklık dönüştürücünün geri gönderilmesini istedik. Bu yaptıkları ayıp artık. Şarj adaptörü için gönderdik ona bakmamışlar bile, onlar kutudan aksesuarı alıp eksik ürünle bize telefonu geri göndermişler. Müşterilerinizi mağdur etmekten vazgeçin artık!

Semra 240 Okunma

Cevaplar

  • Semra27 Ocak

    Hepsiburada.com üzerinden sorunun çözümüne dair iletişime geçilmedi henüz bizlerle. Hiçbir şekilde cevap da alamıyoruz sorularımıza, ilgilendiklerini düşünmüyorum.

  • Hepsiburada Temsilcisi24 Ocak

    Sayın Semra G, Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde EYH-951-18667 no'lu kayıt bulunmaktadır. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler mevcut kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden iletebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler