Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hepsiburada.com Firmasının İlgisizliği

408görüntüleme
Faruk
Faruk 6 gün önce

Hepsiburada.com'dan 18.10.2020 tarihin Arzum ® AR5047 Profön Neo Profesyonel Saç Kurutma Makinesi adlı ürünü satın aldım. Ürünü kullanırken ürün birden kıvılcım ® çıkartarak bozuldu.Hepsiburada.com ile ürünün teknik servise gönderilmesi için temasa geçtim fakat bu vahim olaydan dolayı özür dilemek yerine (neticede vücudumda yanıklar oluşabilirdi) ilgili firmanın teknik servis adresini verip geçiştirdiler. Ben bu ürünü hepsiburada.com'dan aldım ve teknik servis süreçlerini bilmediğim bir firma ile yürütmek zorunda değilim benim muhatap olacağım firma hepsiburada.com'dur. Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada6 gün önce

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada4 gün önce

Merhaba Faruk Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 86375036 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla,

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler