28 Kasım 2017
#9833538

Hepsiburada Bu İşi Yapamıyor

42618214 numaralı siparişimin takibini öğrenmek amacıyla az önce Hepsiburada.com çağrı merkezini aradım ve ürünün 08.12.2017 'de dağıtıma çıkacağını öğrendim. 24 Kasım tarihinde vermiş olduğum siparişim için toplamda 14 gün beklememi istiyorlar ve alışverişi yaparken böyle bir uyarı da yapılmadı. Peki bu siparişi nasıl takip edebilirim diye müşteri hizmetlerine sorduğumda ise bana Aras Kargo'dan takip edebilirsiniz gibi komik bir cevap verildi. Kargo firmasından teslim almadıkları bir ürünü sorgulamamı istiyorlar.


Komik misiniz siz? Bu ürünü 8 Aralık gibi siparişten 14 gün sonra değil. Mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesini istiyorum. Bu işi yapamıyorsanız Black Friday veya Muhteşem Cuma gibi bir işe kalkışmasaydınız. Demek ki yapamıyorsunuz bu işi. Bu arada istediğim ürün de Silika kedi kumu. Anlamadım neden 14 gün sonra dağıtıma çıkıyormuş bu ürün? Her yere yazacağım bunu.

Yasemin Yasemin 162 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi01 Aralık 2017

    Sayın Yasemin D. Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde EOG-765-42359 no'lu kayıt açılmıştır. Yukarıda vermiş olduğunuz B.ler kaydınızın içerisine eklenmiştir. Talebinizin çözüm sürecinin daha hızlı ilerleyebilmesi için, konu ile ilgili her türlü bilgi ve taleplerinizi üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden iletebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları