14 Aralık 2017
Yorum Yap
#9899016

Hepsiburada Black Friday Ayıbı

Hepsiburada.com sitesinden 24 Kasım Black Friday indiriminden (tedarikçi firma zamanatölyesi.com) Momentus marka kol saati aldım. Sipariş ekranından kargo takibi yapmaya başladım. 30 Kasım'da Aras Kargo ile çıktığı bilgisi geldi ve 7 Aralık'a kadar çıkış merkezi-varış merkezi arasında bazı hareketler görünüyor o tarihten sonra ise bir hareket görünmüyor. (kargo hareketleri siteden silinmesine rağmen ekran görüntüsü aldığım iyi olmuş) 13 Aralık'ta Hepsiburada.com müşteri temsilcini arayıp siparişimin akıbetini sorduğumda talebim olmamasına rağmen iade işleminin 13 Aralık'ta gerçekleştiğini ve para iademin aynı tarihte gerçekleşeceğini belirttiler. İtiraz edip ürünümü istediğimi belirttim. Dün tedarikçi firma ile görüştüğümde stoklarında problem olmadığını sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını Hepsiburada isterse ürünü gönderebileceklerini belirtti. Hepsiburada'nın ürünümü tedarik etmesini istiyorum.

Muhammet 240 Okunma

Cevaplar

  • Muhammet02 Ocak

    Müşteri Hizmetlerinizin verdiği cevap kesinlikle çözüm odaklı değil mazeret odaklıdır hatta geçerli bir mazeret bile bulamamış, müşteri memnuniyeti adına hiçbir girişimde bulunmayıp bu böyle deyip kestirip atmışsınız. Tüm firmalar müşteri memnuniyeti hedeflerini yükseltmek için çalışırken şirketinizin böyle bir kaygısı olmadığını görmek üzücü.

  • Hepsiburada Temsilcisi02 Ocak

    Sayın Muhammet Ali Ü. Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde GSO-138-78348 no'lu kayıt üzerinden tarafınıza bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla Hepsiburada Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları