25 Mayıs 2018
Yorum Yap
#10480828

Hepsiburada 50724128 No'lu Sipariş Teslim Edilmedi

Hepsiburada'ya 26.04.2018 tarihinde iki adet pantolon siparişi verdim. Pantolonların her ikisi de farklı marka olduğu için farklı firmalardan gönderildi. Siparişin kargo adresi ile fatura adresini farklı seçtim. Aras Kargo pantolonlardan birisini 30.04.2018 tarihinde doğru adrese teslim etmesine rağmen, ikincisini fatura adresinin olduğu adrese yönlendirmiş. Sistemde kargo teslim alınmış görünüyor ama teslim alan kimse olmadı. Bu durumu hem kargo firması hem Hepsiburada ile görüştüm, üzerinden bir ay geçtikten sonra hala siparişim teslim edilmedi. Hepsiburada'dan önce siparişi gidip fatura adresinin olduğu şubeden teslim alabileceğim gibi komik bir açıklama yapıldı. Bu cevaba tepki gösterince bu sefer kargo firması tarafından adrese teslimat yapılacağı söylendi. Son durum parası ödenen ürünün nerede olduğunu, teslim edilip edilmeyeceğini bilmiyorum, yaz bitmeden alırım umarım!

Utku Utku 145 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Utku31 Mayıs 2018

    Hepsiburada gerçekten hizmetinize hayran kalmamak elde değil, iki günde bir işleminiz devam ediyor diye bilgilendirme mesajları gönderiyorsunuz ama icraat derseniz o yok! Lütfen bu konuyu daha fazla uzatmayın ve ürünün para iadesini yapın.

  • Utku26 Mayıs 2018

    Merhaba, Iletisime geçildi, bugün de aradınız ama üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen herhangi bir çözüm bulunamadı. En kısa sürede çözülmesini rica ediyorum.

  • Hepsiburada Temsilcisi26 Mayıs 2018

    Sayın Utku T, Talebiniz hakkında Hepsiburada.com Müşteri Hizmetleri sisteminde GVV-858-68818 no'lu kayıt üzerinden tarafınıza bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları