Hepsiburada Arena Bilgisayar Ekran Kartı Sorunu

Selim Selim13 Kasım 2020 14:09

Sapphire Pulse AMD Radeon RX570 8GB 256Bit GDDR5 Lite (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı 11266-75-20G ekran kartını aldım 1 ay olmadı kullanalı ve ürün arıza verdi ve görüntü alamamaya başladım. Buna istinaden Hepsiburada iletişim hattı üzerinden irtibata geçtim Arena Bilgisayar'a ürünü göndermemi istediler. Teknik servis lerine Arena Bilgisayar'ın baktığını belirttiler. 

Ekran kartını yolladım ve garanti belgesinde yazan talimatlara göre servisin 10 günlük süre içerisinde sorunu çözememesi durumda geçici olarak farklı bir ekran kartını göndermesi ve 20 gün içinde arızayı çözmesi gerekmektedir. Fakat sorun çözülmedi ve iade ve değişim raporu hazırlandı. Tarafıma sitelerince verildi. Hepsiburada ile tekrar iletişime geçmem söylendi. Hepsiburada ile iletişime geçtiğimde, kendileri stoklarına baktığını ve ürünün yenisinin stoklarında mevcut olmadığını belirtti buna istinaden para iadesi yapabileceklerini belirttiler.

Ürünü aldığımda 1550 liraya satın aldım ve 1dolar 6 TL civarlarında idi. 20günlük kullanım, 20günlük teknik servis ve şimdiye dek geçen 1 hafta sonucunda 1 dolar 8 TL lira civarında ve 1550 liraya aldığım ürün 2100 lira dolaylarında. 

1. Mağduriyetim: servisin 10 günlük süre içerisinde geçici çözüm sunmaması. 2. Mağduriyetim: 20gün geçmesine rağmen ürünün onarılmaması. 3. Mağduriyetim: ürünün yenisinin tarafıma gönderilememesi. 4. Mağduriyetim: Hepsiburada ve Arena Bilgisayarın, yasal hükümlülüklerinden kaçmak istemesi ve ürünü yenisi veya bir üst modeli ile değiştirmemesi. 5. Mağduriyet: Hepsiburada şirketinin devamlı şekilde para iadesi seçeneğini dayatması. 6. Mağduriyetim: güncel dolar kuru üzerinden geri ödeme yapmak istememeleri. 7. Mağduriyetim: 1550 liralık para iadesini talep etmem durumunda, aynı ürünü alamıyorum. Aynı özelliklere sahip Asus MSI GB modellerini dahil alamıyorum. 8. Mağduriyetim: ürünün Asus MSI GB modellerinin arasında aynı frekans ve çekirdek bus hızı özelliklerinden birini dahil tarafıma alternatif olarak sunmaması.

Arena Bilgisayar ve Hepsiburada şirketlerinden süreçten ötürü mağduriyetimin çok fazla olduğunu belirtiyorum. Şirket yetkililerinin empati yapmalarını ve mağduriyeti gidermek adına para iadesi dışında alternatif bir seçenek sunmalarını istiyorum.

Adı geçen şirketlerin: ayıplı malın onarımı yapılmaması dahilinde 30 gün içerisinde malın yenisini veya bir üst modelini göndermelerini talep ediyorum. Bu benim yasalar ile korunan hakkımdır.

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 13 Kasım 2020 15:06

Merhaba Selim Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 28046143 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Muhammed 20 Kasım 2020 21:07  

    Selim Bey bende aynı durumu yaşamak üzereyim son durum ne oldu?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler