Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Hepsiburada, Yataş Ürünü Yanlış Geldi

Alperen
18 Nisan 17:11
446

Hepsiburada'dan Yataş marka Armoni model yatak siparişi verdim ve uzun bir süre geçti. Yatak henüz kargoya verilmemişken, bana ulaşılamadığı iddiasıyla ürün iptal edildi. Daha sonra aynı ürün için tekrar sipariş verdim ancak fiyat farkı olduğunu fark ettim. Müşteri hizmetlerinin tanımladığı kuponu kullanarak aynı üründen bir adet daha sipariş verdim. Böylece iki adet aynı ürün, biri ucuz diğeri pahalı olarak gelecekti. İlk gelen ürün pahalı ve istediğim modeldi, bu yüzden iade talebinde bulundum ve ürün geri alındı. İkinci gelen ürün ise ucuzdu; onu açıp kullanmaya başladım ancak gönderilen ürünün boyutunun küçük ve modelinin farklı olduğunu fark ettim. Bana gelen ürünle istediğim ürün arasında 4700 TL fiyat farkı vardı. Yani ben, ucuz olan bir ürüne 4700 TL fazla ödeyerek almış oldum. Ürünü beklerken yerde yatmak zorunda kaldığım için ürün gelir gelmez kullanmaya başladım. Ancak şu anda Hepsiburada, ürünün kullanıldığını iddia ederek değişimini yapmıyor. Ürün bana geldiğinde kutusunun üzerinde boyutları ve modeli yazıyordu; her ikisi de yanlıştı. Boyutunun yanlış olduğunu nasıl anlayabilirim diye düşünürken, yatağı metreyle ölçtükten sonra farkına vardım. Şu anda yanlış ve ucuz olan bir ürüne 4700 TL fazla para ödemiş bulunmaktayım ve iade etmek istiyorum. Hepsiburada'nın bu zamana kadar yaptığı tüm işlemlerden ötürü hayal kırıklığına uğradım ve bu durumdan rahatsızlık duyuyorum.

18 Nisan 19:01 (Şikayetten 1 saat sonra)
19 Nisan 09:44

Merhaba Alperen Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 692270015 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, Hepsiburada

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Hepsiburada Sipariş Şikayetleri

Hepsiburada Üzerinden Para Kazandığınız Tüketiciyi Apt*l Yerine Koyamazsınız...

Şeyma
21 Mayıs 11:53
156
Hepsiburada Üzerinden Para Kazandığınız Tüketiciyi Apt*l Yerine Koyamazsınız...

Hepsiburada Uygulama Hatalı Olmasından Dolayı Kredi Kullanımı

Sumeyya
21 Nisan 02:04
617
1

Hepsiburada Hepsi Buradanın Satıcılarından Haberi Yok!

Pınar
14 Kasım 2023 15:53
181
Hepsiburada Hepsi Buradanın Satıcılarından Haberi Yok!
5
Çözüldü

Hepsiburada Da Müşteri Hakları Asla Korunmuyor.

Leyla
11 Eylül 2023 15:59
915
"Şikayetvar sitesine yazmadan önce beni ilk aradıklarından itibaren benim onlara söylediğim benim sizin sitenizdeki satıcının taahhüdünü yerine getirmemesi kusurlu olması sebebiyle uğradığım kaybım olan 150,00 TL. Nin tarafıma ödenmesini maalesef 10 gün boyunca olmaz sistem müsaade etmiyor dediler. Şikayetvar sitesine yazdığım gün hemen benim mağduriyetim olan 150,00 TL. Hesabıma çek olarak tanımlandı. Keşke bunu beni 10 gün boyunca reddetmeden haklı olduğum ayan beyan açık olduğu halde yapsalardı daha makbul olacaktı. Yinede kendilerine teşekkür ediyorum. Şikayetvar sitesine ayrıca çok teşekkür ediyorum mağduriyetlerimizi herkese ulaştırabildiğimiz bir yer."
Tüm Hepsiburada Sipariş Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz