Hepsiburada Yanlış Gönderilen Faturaya Karşı İlgisizlik!

Emin Emin3 hafta önce

26.08'de alınan ürünün faturası gelmeyince sistem üzerinden fatura talebinde bulunduk. Satıcı sisteme alakasız başka bir ürünün faturasını girmiş. (çünkü sisteme herhangi bir başka fatura girerse yeni bir fatura talebinde bulunamıyoruz bunu koz bilerek sisteme başka bir faturayı girmiş) Bu durumu Hepsiburada WhatsApp desteğine yazdım. İlk müşteri temsilcisi saçma sapan cevaplar verdi. 2. Müşteri temsilcisi faturayı kargoya verin gönderin diye çözüm önerdi. 3. Müşteri temsilcisi de aynı şekilde faturayı kargoya vermemizi istedi ve benim iznim olmadan yüzümüze konuşmayı sonlandırdı. Öncelikle özellikle Hepsiburada'dan 2010 yılından beri milyarlarca alışveriş yapan çok köklü bir firmayız bunu bilin. 

Yıllardır aldığımız hizmette son zamanda ise almış olduğunuz WhatsApp desteğinde çalışan ve müşteri memnuniyetsizliği yaşatan o elemanları özellikle tespit edip ayıklayın. Sırf bu 3 müşteri temsilciniz yüzünden Hepsiburada'yı tedarikçi listemizden kaldırılması emrini verdim. Alışveriş yapmayacağız artık sizden. Etrafımızdaki ana sanayi ve yan sanayi firmalarındaki satın alma ağıma da sizden alış yapmamaları için tüm gücümü kullanacağım. Eskiden olsa sizden aldığım bir üründe fatura sorunu yaşadığımda direk arkamızda durup ilgili satıcıdan faturayı alıp bize ulaştırırdınız. Şimdi kalitenizde neden değişiklik oldu? Bir önceki haftada iade politikanızdaki saçma sapan değişiklikleri gördüm ve 10 bin TL'lik aldığım ürünü iade edemedim. Kullanmadan ürünü iade edemiyorsunuz artık eski şekilde Hepsiburada arkanızda durmuyor.

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 3 hafta önce

Merhaba Emin Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 76331656 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 10350753 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Üner 3 hafta önce  

    Hepsiburada'nın satıcıları üzerinde hiçbir etkisi yok. Satıcılar kafalarına göre fatura gönderiyor ya da göndermiyor. Bahsettiğiniz problemi bende yaşadım. Bir ayı aşkın süredir talebim değerlendirildi. En sonunda konuyu çözemediklerini söylediler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler