Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Hepsiburada Yanlış Bilgi Verilerek Mağdur Oldum

583görüntüleme
Bedil
Bedil 27 Kasım 2020 12:47

Hepsiburada alışveriş sitesinden Hepsiburada satıcılı 280842160 sipariş numaralı Xiaomi Mi robot Vacuum mop Pro ürünü 24.11.2020 tarihi saat 23:14 te sipariş verdim. Siparişi vermeden 5 dakika önce de müşteri hizmetlerini aradım ve Hepsiburada satıcılı ürün stok kodunu da söyleyerek Xiaomi Türkiye garantili mi diye sordum ve müşteri temsilcisi Hepsiburada satıcılı ürünlerde sorun olmaz Xiaomi Türkiye garantili içiniz rahat bir şekilde alın diye en az 3 kere teyit alarak ürünü satın aldım. Ürün elime ulaşınca tekrar aradım bakın kutuyu açmadım daha Xiaomi Türkiye garantili değil mi diye sordum yine evet Hepsiburada satıcılı ürün kesinlikle Xiaomi Türkiye garantilidir açın kullanın diye yanıt aldım. 

Ürünü açınca içerisinde Xiaomi Türkiye adına dair ne bir belge ne de bir ibare vardı. Xiaomi Türkiye garantisine ürünün seri numarasını sorgulatınca ürün bize ait değil diye yanıt aldım. İçinden çıkan garanti belgesi de kayhan telefon diye bir firma onu da arayınca beyefendi sizin garantiniz biziz Xiaomi Türkiye ile hiçbir iniz yok onlar bakmazlar diye yanıt aldım. Ürünü bu şekilde ithalatçı garantili alacak olsaydım çok daha uygun fiyatlara alırdım ancak Hepsiburada resmen güveni kötüye kullanarak beni yanılttı. Xiaomi Türkiye garantili diye kayhan telefon garantili ürün sattı hem de kendi satıcısı olarak. Bu yaptığınız ticari etiğe uymaz kurumsallığa hiç uymaz insanlar sizlere güvenip alışveriş yapıyor parasını vererek, TCK 155. Md. Sine göre güveni kötüye kullanarak hem suç işleyip hem de insanları yanıltarak elde edeceğiniz para sizin itibarınızdan daha değerli olmamalı. Ticaret Bakanlığına da şikayette bulunup takibini yapacağım. Ve sizde duran o arama kayıtlarına istinaden de Xiaomi Türkiye'den de aldığım ürün bize ait değil belgesiyle de hukukun önünde de hakkımı arayacağım.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada27 Kasım 2020 13:44

Merhaba, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 75528027 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Bedil
Bedil27 Kasım 2020 13:50

Cevabınız üzgünüz mü? :) İnsanlar görsünde alışveriş yaparken bir daha düşünsünler

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler