Hepsiburada Yanlış Adrese Gönderilen Kargo

Omur Omur24 Ekim 11:08

Satın almış olduğum ürünlerin faturasında yazan teslim adresi ile kargo takip numarası üzerinden yaptığım kontrolde kargo nun yanlış adrese gönderildiğini fark ettiğimde ürünler hb merkez Aras Kargo şubesinde idi. Defalarca telefon edip, WhatsApp üzerinden, ve hesabımdan mesaj yazmama rağmen kargonun teslim adresi düzeltilmesi yapılmadığı gibi gayet ilgisiz mesajlar tarafıma atilmistir. Şu an kargom ücretini peşin ödediğim kargom alisinin olmadığı bir şubeye gönderiliyor ve kimse bu duruma bir dur demiyor. Defalarca alışveriş yaptığım bu platform adına yakışmayan özensizlikte davranmaya ısrar ediyor. İlk bildirim yaptığımda adres değişikliği yapılmış olsa kargo zamanında teslim edilecekken su an meçhule gidiyor. Sevgili ve sayın hb yetkilileri bu özensizlik kurumunuza yakışmayan bir davranıştır. Rica ediyorum çözüm üretin ve daha profesyonel davranın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Omur 27 Ekim 12:04

Yanlış adrese yapılan gönderim konusunda hepsi burada.com hiçbir işlem yapmamıştır. Kargo şubesine kimlik görseli gönderilerek doğru adrese ücreti tarafımdan karşılanmak suretiyle tekrar gönderim yapılmıştır.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 26 Ekim 15:39

Merhaba, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 97930411 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler