Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Hepsiburada Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Siyah  Akıllı Robot Süpürge Değişim

profile
19 Ocak
465

30.10.2022'de Hepsiburada Han-Tech satıcısı üzerinden 175 357 945 sipariş numarası ile Xiaomi ® Mi Robot Vacuum Mop Pro Siyah - Akıllı Robot Süpürge satın aldım.

Ürün elime ulaştığında harita kurulumu yapıp kullanmaya başladım, ancak bir süre sonra ürüne süpürme yapması için komut verdiğimde ürün sıfırdan harita çizmeye başlıyordu. Bu şikayetim üzere 02.01.2023'de ilk önce Xiaomi çağrı merkezini arayıp bilgi almak istedim, onlar beni Hepsiburada'ya yönlendirdi. Hepsiburada üzerinden ürün değişimi için talep oluşturdum.

Çözüm merkezi geri dönüş yaptıklarında Garanti belgesi üzerindeki servis ile iletişime geçmemi istediler. Servisi aradığımda hiçbir şekilde ulaşamadım. Daha sonra Hepsiburada'ya tekrar talep oluşturdum bu sefer satıcı ile iletişime geçmemi istediler ancak satıcıya da ulaşamadım. Servis ile ilgili Şikayetvar ® sitesinde bir çok ulaşım ile ilgili bir çok şikayet olduğunu söyledim onların cevabı bütün firmalarda şikayet oluyor şikayetleri dikkate almayın dediler.

Hepsiburada çözüm merkezi ile görüşme sağladığımda ben ürünü sizin aracılığınızla aldım servisten veya direkt satıcıdan almadım dediğimde bana başka bir işlem yapamayacaklarını servis veya satıcıya ulaşmamı söylediler. Ürünümün birebir değişim yapmadıkları için şikayetçiyim.

Hepsiburada Logo
19 Ocak 10:28

Benzer Şikayetler

Hepsiburada Ve Amobile Sorumsuzluğu

profile
31 Mart
403

Merhaba herkese, Hepsiburada sitesinde Xiaomi Mi robot mop Pro akıllı robot süpürge aldım. Almaz olaydım üründe sorun yaşadın günlerdir Hepsiburada firması ve satıcı firma olan amobile olan firmaya yazdığım halde kimsenin ilgilendiği yok alt tarafı teknik hizmetleri bildirecekler bana bu kadar soru...

hepsiburada-ve-amobile-sorumsuzlugu-1.pdf

Hepsiburada Ve D-Market Mağduriyeti

profile
03 Şubat
1.359

26.11.2021 tarihinde Hepsiburada uygulaması üzerinden D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret a. Ş' den markasına ve kalitesine güvenerek satın aldığım Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro Beyaz - Akıllı Robot cihazı satın almış olduğum 26.11.2021 tarihinin üzerinden geçen 14 ay içerisinde yaşamış olduğu...

Hepsiburada Ve D-Market Mağduriyeti
Hepsiburada Ve D-Market Mağduriyeti

Hepsiburada 'dan Aldığım Xiaomi Ürünüm Kargoya Verilmedi

profile
17 Ocak
262

Hepsiburada'dan alışveriş sitesinde bulunan Clup Home mağazasından 13 Ocak 2023'te Xiaomi Mi robot Vacuum mop 2 Pro akıllı robot süpürge - beyaz sipariş verdim. Bu tarihe kadar siparişim kargoya verilmedi. Bir açıklamada yok. Bu firma yanıltıyor mu?

1

Hepsiburada Ayıplı Ürün-Vacuum Mop 2 Akıllı Robot Süpürge Ve Paspas

profile
02 Aralık 2022
491

Hepsiburada'dan satıcısı olan olduğu Xiaomi firmasından aldığım Vacuum mop 2 akıllı robot süpürge ve paspas ürünüm bozuk çıktı. Tarafıma ayıplı ürün satıldı. Bende ürünü Xiaomi Evofone yetkili servis Ankara'ya garanti kapsamında gönderdim. Ürün hakkında 20 iş gününü fazlasıyla geçilmesine rağmen ser...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Hepsiburada Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 21 dk 38 sn
Benzer Şikayet Yaz