11 Ekim 2018
Yorum Yap
#11013621

Hepsiburada Ve İlgisizliği!

İnternet üzerinden Hepsiburada.com'dan almış olduğum telefonun şarj aleti bozuk çıkması üzerine ilgili ve aracı Hepsiburada müşteri hizmetleri ve garanti firması ile görüşmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım. Dolayısıyla Hepsiburada.com satmış olduğu ürünün yanında veya arkasında durmamıştır. Hiçbir şekilde ilgilenmedi gibi bilgi dönüşü zahmetinde dahi bulunmamıştır. Bundan sonraki süreçte; Üyeliğimi ve alışverişimi tamamen kesmiş durumdayım.

Aydın Aydın 220 Okunma

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi23 Kasım 2018

    Merhaba Aydın Bey, Yaşanan durum için tekrar özür dileriz. Anlayışınız için biz teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

  • Aydın22 Kasım 2018

    Sayın Hepsiburada temsilcisi; Çözüm bulma, sorunlu ürününüzün arkasında durmayı beceremediğinizi düşünerekten ben net çözüm bulmaya karar verdim. Şöyle ki; Göndermiş olduğunuz ve sorununa sahip çıkamadığınız, ilgilenmediğiniz sizden almış olduğum sorunlu parçayı kırıp çöpe attım. Ve Hepsiburada üyeliğimi sonlandırdım. Sizlerden artık alışveriş yapmayı düşünmüyorum, yapmıyorum da ve hatta hiç kimseye de önermiyorum.

  • Hepsiburada Temsilcisi16 Ekim 2018

    Merhaba Aydın Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 48126544 no'lu kayıt üzerinden tarafınıza bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda yer alan “Hesabım - Mesajlarım - Müşteri Hizmetleri Mesajları” sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler