Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özgür'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız boş yıldız 3

Hepsiburada Ve Hepsijet Kargo Sorunları!

1.277görüntüleme
Özgür
Özgür 20 Ocak 12:49

Hepsiburada'dan 15 Ocak tarihinde kargoya verilen 646 *** 842 numaralı siparişim 18 Ocak tarihinde teslim edilecek görünüyordu. Bugün 20 Ocak ürünün nerede olduğu hakkında bile bilgi alacak hatta muhatap olacak birine ulaşamıyorum. Hepsiburada'nın kendi dağıtım birimi hepsiJET ® nerede, telefonu nedir kendi müşteri hizmetleri bile bilmiyor. Yıl olmuş 2021 kargo firmaları neredeyse aynı gün teslimat yapacak seviyeye geldi. Hepsiburada dağıtım birimi hepsiJET bizlerin sabrını ve zekasını sınıyor resmen!

Hepsiburada Logo
Hepsiburada20 Ocak 13:00

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada20 Ocak 13:30

Merhaba Özgür Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 95443231 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Özgür
Özgür21 Ocak 16:22

Şikayetim ile alakalı halen bir çözümde bulunulmadı. Hepsiburada çok ilgisiz ve duyarsız kalmaya devam ediyor birada verilen cevap yeterli değil benim için. Ürün kargoya verileli 6 gün oldu bugün Hepsijet Düzce şubesine gittiğimde kargonun Düzce'ye hiç gelmediğini öğrendim. Yıl 2021 artık tek tuş ile her bilgiye ulaşılan çağda neyin cevabını veremiyorsunuz. Kargoyu bulmak için Esra Erol veya Müge Anlı'ya müracaat edelim. Benim için artık Hepsiburada bitmiştir, böyle ciddiyetsiz müşterisinin memnuniyeti umurumda olmayan bir firma olduğuna tecrübe etmiş bulunmaktayım. Çok pişman oldum kendi şahsıma asla Hepsiburada dan bir şey satın almam ve alacak olan tanıdıklarıma da tavsiye etmeyeceğim. Yazıklar olsun.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler