sta-4-hoverİyi Çözüm

Hepsiburada Uzun Teslimat Süresi Nedeniyle Müşteri Hepsijet Kargoya Zorlanmamalı

Fatih Fatih26 Kasım 2020 16:12

25 Kasım 2020 tarihinde Hepsiburada.com üzerinden aldığım ürünün aynı gün Hepsijet adlı kargoya verildiği bilgisine ulaştım.

Ürün İstanbul'dan Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesine, yani takribi 1 saatlik mesafede bulunan bir adrese gelecek olmasına rağmen 2 gündür 'Avrupa TM Aktarma Merkezi - Kargoya verildi' bilgisi görünüyor ve başka hiçbir detay olmadığı gibi teslimat tarihi olarak 28 Kasım 2020 tarihi görünüyor.

Yani siparişimin 1 saat mesafedeki adresime 4 gün sonra teslim edilmesi planlanıyor ve kargo muhtemelen hala yola çıkmadı.

Konuyla ilgili ne Hepsiburada'dan ne Hepsijet müşteri temsilciliğinden ne de WhatsApp hattından bilgi alabiliyorum.

Kısacası karşımda muhatap bulamıyorum.

Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna gönderilen kargolar dahi ertesi gün alıcıya ulaşıyor. Ama 1 saat mesafedeki bir adrese 4 gün sonra ulaşacak, bu inanılır gibi değil.

Kargonun hafta sonu gelecek olması ve Hepsijet'in bir şubesi olmamasından dolayı evde beklemek ve hafta sonu planlarımı iptal etmek zorundayım.

Yaptığım alışverişin bir kenceye dönüşmesi kabul edilebilecek bir durum değil.

Önceki şikayetleri de okudum, herkese 'şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır' şeklinde standart cevaplar veriliyor.

Otomatik mesajlarla müşterinin problemini geçiştirmek firma açısından üzücü bir durum. Hepsiburada'nın kendi girişimi olduğunu tahmin ettiğim Hepsijet'in çok düşük hızı ve yetersiz bilgilendirme hususlarından kaynaklı marka adına zarar verdiğini/vereceğini düşünüyorum. Amazon'u Amazon yapan hızlı teslimat süreleri ve müşterinin her koşulda memnun edilmesidir. Satıcının sorumluluğu, ürün satıldığı anda bitmez.

Hangi platformda olursa olsun ve ülkenin neresine gönderilirse gönderilsin siparişler alıcıya en geç 2 iş günü içinde ulaşır. 1 saatlik mesafede olmamdan dolayı ertesi gün ulaşmasını beklediğim siparişim için 4 gün bekleyecek olmamın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

Müşterilere kargo firmasını seçme özgürlüğü muhakkak tanınmalıdır ve hızın çok önemli olduğu internet alışverişlerinde müşteri Hepsijet ile çalışmaya zorlanmamalıdır. 4 gün bekleyeceğimi bilsem bu alışverişi kesinlikle yapmazdım.

Sipariş No: 910 *****65 Kargo takip numaram: 3561****94

Gelişme :

07 Aralık 2020 12:27

Kapıda teslim almadığım ürünü, Hepsijet kuryesinin 'teslim edildi' şeklinde göstermesi nedeniyle; yaptığım alışveriş tam bir eziyete dönüştü ve bana almadığım üründen kaynaklı kabus gibi 2 hafta yaşatıldı.

Öncelikle, hiç almadığım ürün Sipariş Tamamlandı şeklinde görüldüğü için iade süreci başlatmam istendi. Bende olmayan, kuryeden hiç almadığım, dokunmadığım ürünü sağlam bir şekilde geri gönderme sorumluluğu yüklendi.

3-4 gün boyunca ürün iade işlemi için kargoya teslim edilsin uyarısı aldım ve hiç almadığım ürünü kargoya geri vermeye zorlandım, ürünün fiyatı da yüksek olduğundan 3-4 gün ürünün varlığından endişe ettim. Nerede, acaba kurye içi boş bir kutu mu gönderir, ya giderken kırılırsa vb... Çünkü ürünü kapıda geri çevirdiğim halde ürün hala bende gösteriliyordu.

Geri gönderimdeki uzun kargo süreci nedeniyle hiç almadığım ürün, 27 Kasım'dan bu yana, tam 11 gündür Hepsiburada'ya teslim edilemedi.

Hepsiburada da hiç almadığım ürün için iade süreci başlattığından ve ürün ulaşıp kontrol edilmeden ücreti geri yatırmadığından kredi kartıma ücret iadesi hala yapılmadı.

Kredi kartımın son ödeme tarihinin 7 Aralık 2020 olduğunu belirtmeme ve sürecin hızlandırılmasını talep ettiğim halde; alınan ürün cep telefonu olduğu ve taksit yapılmadığı için, Hepsijet kuryesinin hatası ve sisteminizde gerekli düzeltmenin yapılmaması, Hepsijet ile koordine kurmamanız, vb... Bundan ötürü neden olduğunuz promlemler zinciriyle ilgilenmemeniz nedeniyle; bugün (7 Aralık 2020) bende olmayan, almadığım bir ürün için bankaya 6780 TL kredi kartı borcu ödemem gerekiyor.

2 haftadır; hiç ilgim olmayan bir ürünün sağ salim ulaşması ve kontrol edildikten sonra ücret iadesi konusunun değerlendirilmesini bekliyorum.

Ürünü kapıda geri çevirdim. Ürün 25 Kasım'da alındı. Tam 2 haftadır bu konuda defalarca yazdım, endişe ettim. Durumu izah ettim. Bunun bir iade süreci olmadığını, ürünü hiç teslim almadığımı, ürünle ilgili herhangi bir sorumluluğum olmadığını, ürünü kapıda geri çevirerek, özetle siparişimi iptal ettiğimi belirtmeme, kredi kartı son ödeme tarihi olan 7 Aralık da tarafıma 6780 TL ek ödeme çıkacağını ve zor durumda kalacağımı belirtmeme rağmen, süreç bir türlü hızlandırılmamıştır ve bugün, hiç almadığım bir ürün için 6780 TL kredi kartı ödemesi yapmam gerekmektedir.

Hepsijet ile birlikte, kendi personel ve sistem hatalarınız nedeniyle, bu zor süreçte beni daha da zor durumda bırakmaya ne hakkınız var?

np_image2 Ekli Görsel Var
27 Kasım 2020 23:40

3561540894 numaralı Hepsiburada gönderisini (Sipariş no: 910887465 numaralı cep telefonu), kuryeden hiç teslim almadan ve paketine dahi dokunmadan doğrudan kapıda iade etmeme karşın; 27 Kasım 2020 Saat 19.20'de tarafıma Hepsijet tarafından 'Gönderinizi f a. (Kendisi) adli kişiye teslim ettik' mesajı gönderilmiştir.

Bu durum neticesinde bahsedilen gönderiyi hiç almamama karşın, Hepsiburada panelinde 'Sipariş Tamamlandı' durumu oluşmuştur. Durum üzerine Hepsiburada Müşteri Hizmetleri aranmış ve iade talebi oluşturmam gerektiği söylenmiştir.

Ancak; mevcut durumda, Hepsiburada panelinde ürün hala bende gözükmekte ve kargoya teslim etmem gerektiği belirtilmektedir.

Ürün, belirttiğim üzere kuryeden hiç teslim alınmamış ve paketine dahi dokunulmadan doğrudan kapıda iade edilmiştir. Ürün bende değil, Hepsijet kuryesindedir. Normal şartlarda hiç teslim almadığım için iade süreci başlatmama gerek olmamasına rağmen, yaşanan hatalı işlem sonucu ortaya çıkan durum nedeniyle; başlatılan iade talebine ait kargo gönderi kodu WhatsApp üzerinden, ürünü getiren ve teslim almadığım için geri götüren Hepsijet kuryesine bildirilmiştir.

Tarafıma hiç teslim edilmeyen bu ürünün iade sürecinde; ürünün kaybı ya da tarafınıza hasarlı ulaşması vb... Durumunda herhangi bir sorumluluğu kabul etmediğimi beyan eder, Hepsijet ile gerekli koordinenin kurularak endişemin giderilmesini rica ederim.

np_image9 Ekli Görsel Var
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

profile-icon Fatih 27 Kasım 2020 23:43

Problemimle ilgilenip kısa sürede geri dönüş yaptığınız ve çözüme kavuşturduğunuz için teşekkürler.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 26 Kasım 2020 17:19

Merhaba Fatih Bey, Siparişinizde yer alan ürününüz kargoya verilmiştir. Ürününüz 28.11.20 tarihine kadar adresinize teslim edilecektir. Sürecinizin takibini üyelik sayfanızın sağ üst bölümünde yer alan “Hesabım-Siparişlerim-Kargo Takibi” adımlarını izleyerek yapabilirsiniz. Sorularınız ve talepleriniz için bize web sitemizde üyelik girişi yaptıktan sonra “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden de ulaşabilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler