10 Ekim 2018
#11010271

Hepsiburada Üyeliğimi İptal Etmiyor

Hepsiburada senelerdir kullanıyorum, ancak iade konusunda biraz geri olduklarından haberim yoktu. Son siparişimi HepsiExpress ile sabah aldım. Paketi açar açmaz ürünün bozuk olduğunu görüp hemen müşteri hizmetlerini aradım. O kadar para verince iyi bir hizmet bekliyor insan. Müşteri hizmetleri hiçbir şey yapamayacağını ancak servisle görüşebilirsiniz deyip sanki mahalle bakkalını aramışım gibi suratıma kapattı. Servisi aradım, ve servis o ürünlerin hepsinin bazı tuşlarının zaten bozuk olduğunu bildiğini söyledi. Yani servis bozuk ürün satıldığını biliyor.


Defalarca mesaj, email atmama rağmen Hepsiburada'dan herhangi bir geri dönüş alamıyorum. Ürünle ilgili yorum bile yazdım onu da yayınlamadılar. Şu an hesabımın iptal etmesini talep ediyorum. Ancak ona dönüş yapmıyorlar. İade süreçlerinin bu kadar kötü olduğundan haberim yoktu. Aslında sizinle daha çok uğraşırdım da bu olaydan ötürü şimdilik vaktimi sizle harcamayacağım. Neyse ki kaliteli yabancı bir firma Türkiye sektörüne girdi. Hesabımı tüm ödeme bilgilerim dahil acilinden veri tabanınızdan silmenizi talep ediyorum? Aksi halde farklı BİMER veya benzeri yerlere şikayetimi yapacağım.

Atilla Atilla 676 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi12 Ekim 2018

    Merhaba Atilla Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 35452722 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları