4 g
#12574833

Hepsiburada Ürünümün Yenisini Vermedi

Hepsiburada' dan aldığım ürünüm Hepsiburada üzerinden garanti servisine gitmişti. 225 TL ücret karşılığında onarılıp Hepsiburada üzerinden geri gönderildi, ancak ürünüm bir daha bana asla ulaşmadı. Ürünüm kargo firması tarafından kaybedildi. Hepsiburada ürünü kendisinden almış olmama rağmen ürünün yenisini değil, almış olduğum fiyattan ücret iadesi gerçekleştirdi. Ben ürünümün istiyorum. Ürünüme 564 TL artı 225 TL garanti masrafı yaptım. Ürünün bu günkü değeri 695 TL.


Hepsiburada ürünün arasındaki fiyat farkını karşılamak zorunda olmasına rağmen karşılamadı. Tüketici hakkını gasp etti. Uyuşmazlık tutarı 131 TL. Ürüne ödemiş olduğum garanti ücreti 225 TL. Toplamda Hepsiburada' nın kendi sorumluluğunu yerine getirmemesi üzerine bana vermiş olduğu zarar 356 TL'dir. Ben para iadesi değil ürünümü istiyorum. Ürünü ben kaybetmedim Hepsiburada kaybetti ben ürünümü istiyorum, kaybolan ürünü bulamadılarsa yenisini göndersinler.

Murat Murat 1.712 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi4 g

    Merhaba Murat Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 65807978 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları