Hepsiburada Ürün Tarafıma İkinci El Gönderildi

Kubilay Kubilay23 Ekim 22:30

29 Eylül günü siparişini vermiş olduğum mx master 3 (satıcı: Hepsiburada) ürünü 30 Eylül günü teslim aldım. Yoğunluktan dolayı kutumu 2 gün sonra açıp baktığımda, Ürünün tarafıma 2. El (mouse altı lastiklerin çizik) olduğunu anladım. Diğer gün müşteri hizmetlerini aradım ve sistemsel bir hata olduğunu iade talebimi 2-3 gün içerisinde oluşturabileceğimi söylediler. Bunun üzerine iade talebimi oluşturup, tarafıma gönderilen kargo kodu ile 5 Ekim günü kargoya teslim ettim. 

Ürün 2 gün içinde Hepsiburada tarafına teslim edildi bildirimini aldım ve beklemeye başladım. İlk aradığımda en geç 3 gün içinde tarafıma dönüş yapacaklarını söylediler fakat herhangi bir dönüş sağlanmadığından tekrar müşteri hizmetleri ile görüştüm, bugün 5. Kere müşteri hizmetleri ile görüştüğümde, tekrar aynı hikayeler tarafıma söylendi. Ben sürekli bir Hepsiburada müşterisi olarak 18 gündür mağdurum. 18 gündür beklemem bir yana Hepsiburada'nın tarafıma sıfır diye satıp 2. El bir ürün göndermesi, müşteriye yalan söylemek, müşteriyi yanıltmak demektir. En kısa sürede yasal haklarıma başvurup bu mağduriyetimin giderilmesi için adım atacağım. Bu durum ne bana ne başkasına, bütün Hepsiburada müşterisine yapılan bir saygısızlıktır.

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 26 Ekim 18:23

Merhaba Kubilay Bey, Öncelikle yaşanan durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 41306048 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler