Hepsiburada Ürün İptali Yapmaya Başladı

Hasan Hasan18 Şubat 08:42

03.02.2020 tarihinde Hepsiburada üzerinden DeFacto mağazasından aldığım ürünler 13 şubatta kargoya verilecek denirken hala kargoya verilmedi. Üstelik 18 şubatta aldığım ürünlerin hiçbir müdahalemin olmamasına rağmen iptal edildiğini gördüm. İndirim adı altında mağdur ediliyoruz. Daha önce de hepsi burada üzerinden aldığım bir ürünü 4 ay boyunca bekledim ve gelmedi. Karşılığında gönderdikleri 10 TL lik hediye çeki kullanamadan iptal oldu. Marka gün geçtikçe gözümdeki değerini yitirmeye başladı. Başka siteleri tercih edeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hasan 21 Şubat 15:13

Yaptığım şikayete istinaden Hepsiburada tarafıma 40 TL hediye çeki yolladı. Tam teşekkür edecekken bugün siparişimin komple iptal edildiğini gördüm. Komiktir ki aradığımda tedarik edilemediğini bu yüzden iptal olduğunu söylediler. İndirim adı altında ürünleri satıp paramı 20 gün kullanıp daha sonra tedarik edemedik deyip ürün iptal oluyor. Şu an o ürünleri almaya kalktığımda 80 TL gibi arada fark çıkıyor. Ne yazıktır ki Hepsiburada'ya olan güvenim günden güne azalıyor.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 18 Şubat 15:22

Merhaba Hasan Bey, Konuyla ilgili görüşme sağlamak için sizi aradık ancak ulaşamadık. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 33217951 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler