Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gökhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Hepsiburada Ürün İadesinde Anlamı Olmayan Kargo Şartı

311görüntüleme
Gökhan
Gökhan 20 Ocak 09:41
ÇözüldüÇözüldü
Gökhan'ın Teşekkür Mesajı
“Hepsiburada yetkililerinin ilgisi için teşekkür ederim, gereksiz belgeleri kargolamadan iademi kabul ettiler. Umarım sadece benim sorunumu çözmek üzerine değil kalıcı olarak sistemlerini değiştirmek için aksiyon almayı da planlamışlardır ve bu tarz iadelerde gereksiz zaman ve para kayıpları kalıcı olarak engellenmiş olur. Tekrar teşekkürler”

Hepsiburada Yetkili Servis tarafından Ürün İade belgesi ve ürünün serviste olmasına rağmen kargo ile fatura gönderilmesini istiyor.

Sipariş no: 945 *****36 / Talep no: 943 *****81 ile bozulan kulaklığımın İade talebi onaylandı Bu noktaya kadar bu hizmet gayet iyiydi memnun kalmıştım ki, hemen arkasından Ürünü Kargoya Teslim ediniz bilgisi ile kargo gönderi kodu verildi.

Ürün zaten yetkili serviste olduğu için Hepsiburada müşteri hizmetlerini aradım, bana evet ürün serviste gözüküyor ama faturayı göndermeniz gerekli dediler. Ben zaten talebimde hem faturayı hem de İade Belgesini gönderdiğimi çıktı alabileceklerini ilettim. Hepsiburada zaten e-Arşiv belgesi düzenlemekte, yetkili servisteki bilgide de bu iade formunun Islak imzalı olması şartı aranmamaktadır diye notu var.

Hepsiburada yetkililerinin çıktı alabilecekken benim çıktı alıp üzerine bir de kargo göndermemin mantığını gerçekten anlayamadığımı bunun için beni iade birimindeki yetkiliye bağlamasını rica ettim fakat yardımcı olmadı yetkiliye bağlayamıyoruz dedi. Herhangi başka iletişim noktası da yok.

Bu yapılan uygulamadan ve şikayet olanağının olmamasından, benim anladığım Hepsiburada yetkililerinin müşterisine bu salgın döneminde gereksiz zaman kaybına ve sağlık riskine atmaya, kendi firmalarına da gereksiz kargo zararlarına karşı duyarsızdır.

Lütfen ürün eğer yetkili servisteyse bu fatura vs. Belge gönderme uygulamasını düzeltin.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada20 Ocak 09:55

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada20 Ocak 11:19

Merhaba Gökhan Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 22343462 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Çözüm Merkezi” bölümünü inceleyebilir, mesajlarınızı da “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Gökhan
Gökhan21 Ocak 16:17

Hepsiburada yetkililerinin ilgisi için teşekkür ederim, gereksiz belgeleri kargolamadan iademi kabul ettiler. Umarım sadece benim sorunumu çözmek üzerine değil kalıcı olarak sistemlerini değiştirmek için aksiyon almayı da planlamışlardır ve bu tarz iadelerde gereksiz zaman ve para kayıpları kalıcı olarak engellenmiş olur. Tekrar teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler