sta-4-hoverİyi Çözüm

Hepsiburada Ürün İadem Kabul Edilmedi,

Ozan Ozan1 hafta önce

Hepsiburada üzerinden bir yüz temizleme makinesi satın aldım. Gelen ürünü kullanmadan, aldığım gün iade ettim. 2 gün sonra iadeniz reddedildi diye bir uyarı aldım. İademin neden reddedildiğini ve ürünün nerede olduğunu öğrenmek için 2 gündür defalarca Hepsiburada müşteri hizmetlerini arıyorum, 20 - 30 dakika bekletildikten sonra telefon kapanıyor, sadece 1 kere bir temsilci telefonuma çıktı, o da sesiniz gelmiyor dedi, ardından telefon tekrar kapandı. Bu ürünün iadesini istiyorum. Lütfen yardımcı olun, bir dönüş sağlayın, bir şey yapın.

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 1 hafta önce

Merhaba Ozan Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 24761477 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ahmet 1 hafta önce  

    Ve iade sürecinde hiçbir şekilde müşteri dinlenmiyor. Yılmak yok. Ürün geldiğinde doğru Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım. Aynı gün iade talebi oluşturduğum ürünü almamak da nedir. 14 günlük iade hakkı varken.

  • profile-icon Ahmet 1 hafta önce  

    Kerdeşim benim de 1 saat kullandığım ürünü iade almadılar. Tamamen satıcının hatası olan kargo kağıtlarının ürün kutusuna yapıştırılması, kutunun hasar alması (kargo firması tarafından) sebeplerle benim iademi kabul etmediler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler