sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hepsiburada Ürün İade Talebi Ve Kabul Edilmemesi

Neslihan Neslihan25 Kasım 2020 18:22

21 ekimde Hepsiburada m market ten Pro choice 38 kuzulu yavru kedi maması satın aldım. Arkadaşım yavru kedi sahiplendiği için arkadaşımın adresine teslim edilecek şekilde adres bildirimi verdim ve 26 ekimde arkadaşıma ulaştı. Ancak kedi olduğu için ürünü teslim edildiği gün iade edilmesi iade talebi oluşturdum. 2 gün sonra evden gelip aldılar ancak ürün uzun süre kargo firmasında kaldığı için Hepsiburada'ya WhatsApp 'tan iletişime geçtim. Kargo firmasından kaynaklı sorun olduğu yardımcı olacaklarını söylediler. Tüm yazışmalar kayıtlıdır. Ürün satıcıya ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum ancak iade talebim reddedildi. Tekrar yazıştığımda eğer kargonun satıcıya ulaşmadığından dolayı iade talebim reddedildi bilgisi verildi. 

Ancak kargo firması ne de Hepsiburada ürünüm hakkında bilgi vermiyor ve iade işlemi de gerçekleştirilmedi. Ortada ne mama var ne para iadesi. Mağdur edildim. Arkadaşım kargo iadesi verirken herhangi bir kağıt vs vermemişler. Kargo takip numarası elimizde yok. Kendi adı ve kimlik bilgilerini vererek iade ürünü kargo yetkililerine teslim etmiş. Şu an mağdur edildim. Ürünüm kaybolduğunu düşünüyorum. Kaybolmadıysa ilgili satıcıya ulaştıysa neden kutusu açılmadan iade edilen ürünün iadesi reddediliyor. Resmen mağdur edildim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Neslihan 28 Kasım 2020 20:24

Bu zamana kadar kurduğum tüm iletişimler sonuçsuz kaldı. Maalesef hiçbir çözüm uretemediniz. Bir aydır sizlerle WhatsApp, mail ve telefonla iletişime geçmeye çalıştım ancak tüm çabalarım boşa gitti. Mesai saati içerisinde aradığınız ve derste olmamdan dolayı telefona bakmadığım için telefonu açmadınız deyip süreci sonlandirdiniz. Şu andan itibaren yasal hakkımı Tüketici Mahkemesinde yaptığınız yazışmaları da kanıt olarak sunarak arayacağımı belirtmek isterim. Artık Hepsiburada defteri kapanmıştır. İyi niyetimiz maalesef Hepsiburada tarafından karşılık bulmadı.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 25 Kasım 2020 19:57

Merhaba Neslihan Hanım, Öncelikle yaşanan sorun için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 35015777 numaralı kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım-Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler