Hepsiburada Ürün Hem Onarılmadı, Yetmezmiş Gibi Yalan Söyleniyor.

Volkan Volkan23 Ekim 20:05

JBL T500BT kulaklığım bir arızadan dolayı teknik servise gönderilmesini talep ettik. 01.09.2020 tarihinde ürünü gönderdik.

Aradan 1 ay yani 20 günü geçmesini bekledik. Aradan 20 iş günü geçti ses seda yok. Aradık onarımda dendi. Ama artık yeter! Aradan 53 gün geçti 53! 40 iş günü oldu. Bu mu sizlerinde yardımı. Adamlar 25 ağustosta onarıldı gönderildi diyor halbuki bizim elimize ürünüm ulaşmadı.

Hadi karşısı doğru diyor diyelim. Kargo faturası nerede? Lafta yazmışlar evet ürününüz onarılarak teslim edildi diyede nerede belge?

Neymiş " Sistemde Göremiyoruz." e ne anladık o zaman sizin müşteri hizmetlerinden de onundan da bunundan da... Yani elimize ürün geçmedi. Artık kulaklığı kırdılar mı sattılar mı belli değil "Gönderdik" diyor. Nereye gönderiyorsunuz?. Düzgün bir Hepsiburada yetkisi yardımcı olsun. Bilerek çizdim üstünü No'ların. Bir işlem yapılacak olursa yetkiliye atarım. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım artık yeter. İnsanlık ettik 23 gün daha bekledik artık daha elime ürünüm geçmiyor ve utanmadan da gönderdik diye yalan yazı yazmışlar.

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba Volkan Bey, Öncelikle yaşanan durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 68434048 numaralı kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

profile-icon Volkan 4 hafta önce

Sipariş No: 959 581 288

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba Volkan Bey, Talebinizle ilgili yardımcı olabilmemiz için sipariş numaranızı iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler