sta-4-hoverİyi Çözüm

Hepsiburada Ürün Göndermedi Ama Ücreti Tahsil Etti

Berat Berat30 Mart 22:02

Gündemdeki Korona salgını dolayısıyla 17.03.2020 tarihinde hepsiJET anlaşmalı ve 1 iş gününde kargo teslimi yapıldığını yazan Hepsiburada.com satıcısı (pimarketim) üzerinden 2 kutu yüz maskesi siparişi verdim. Önce ürünler kargoya birkaç gün geç teslim edildi, arkasından 23.03.2020 tarihinde Eve gelen kargo; Korona salgını dolayısıyla kapıda incelenmeden kabul edilip, ev içerisine alınıp kutu dezenfektanla temizlendikten sonra kontrol edildiğinde siparişlerden birinin eksik, birinin de farklı marka ve nitelikte olduğunu gördüm. Farklı marka ve nitelikte olanı yine kabul edebilirim ama eksik olan sipariş için en az 5 kez Hepsiburada.com Çağrı Merkezini aradım, talebim; eksik ürünün gönderilmesiydi. 

Müşteri Temsilcileri 3 kez iadelerim başlığı altında, 1 kez de Mesajlarım başlığı altında talep oluşturdular. Taleplerin 2'si iptal, 1'i red, oldu. Red olan talebin içerini göremiyorum ama Çağrı Merkezindeki Müşteri Temsilcilerinin aktardığına göre satıcı "ben ürünü gönderdim" anlamında bir mesaj yazıp reddetmiş. En son talebe de kargoyu teslim eden ve Hepsiburada.com'un sahibi olduğu lojistik firması hepsiJET çalışanları baştan savma ve lakayıt biçimde olumsuz cevap dönmüş. 

Oysa bugüne kadar Hepsiburada.com'dan defalarca alışveriş yaptım, hiçbir sorun yaşamadım, yaşatmadım ve hiç geri dönüş yapmadım. Bu tür kriterlere bakmadan, müşteri geçmişini incelemeden, "bu insan evladı defalardır neden bizi arıyor, derdi nedir acaba?! " diye sorgulamadan/düşünmeden yazılan baştan savma cevap mı dersiniz, geç gönderilen kargo mu dersiniz, defalarca uyarmama rağmen bilgisiz/eğitimsiz/tecrübesiz Müşteri Temsilcilerinin yanlış oluşturdukları talepler mi dersiniz, yaklaşık 200 TL civarında olan ürünün üzerine yatılan haksızlık vakası mı dersiniz, defalarca talep etmeme rağmen dönüş yapmayan yetkililer mi dersiniz, Korona salgınında bugün itibariyle tam 7 gündür ailecek maskesiz kalmamıza mı dersiniz. 

Ne varsa "Hepsiburada"!? Anlattıklarımda hiçbir abartı, mübalağa vb. Yok, her şeyi olduğu gibi yorum katmadan yazdım, ilgili dokümanları da iki sayfa olarak ekliyorum ki neyin ne olduğunu siz kendiniz görün. Ne hak, ne hukuk gözetilmemekte, iki art niyetli firma "tencereyle kapağı" misali birbirini bulmuşlar, kriz anlarında insanları yanıltıp havadan para kazanmaktalar, yazıklar olsun.

Cevaplar

profile-icon Berat 31 Mart 15:49

Sorun çözüldü.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 31 Mart 09:10

Merhaba Berat Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 58532993 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler