Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Barış'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

Hepsiburada Ürün Daha Kargodayken 60 TL İndirim Gelmesi/Müşteri Memnuniyetsizliği

422görüntüleme
Barış
Barış 6 gün önce
ÇözüldüÇözüldü
Barış'ın Teşekkür Mesajı
“Hediye kuponu aktarımınız için teşekkürler”
Hepsiburada Ürün Daha Kargodayken 60 TL İndirim Gelmesi/Müşteri Memnuniyetsizliği
Hepsiburada Ürün Daha Kargodayken 60 TL İndirim Gelmesi/Müşteri Memnuniyetsizliği

Hepsiburada.com sitesinden satın almış olduğum araç kamerası daha elime ulaşmadan 60 TL fiyat indirime girdi. Müşteri temsilcisi ile WhatsApp ® hattı üzerinden görüşerek konuyu açıkladım. Arada ki farkın iadesini veya hediye çeki olarak hesabıma aktarımı yapılmasını rica ettim ama konu hakkında yardımcı olamayacağı dışında hiçbir bilgi vermemiştir. Şimdi tekrardan yeni fiyattan sipariş verdim. Şu an kargoda olan pahalı ürünü teslim almayıp iade edip, aynı yerden aynı ürünün daha uygun fiyatlı olanını kargodan gelmesini beklemek ne kadar mantıklı sizce? Bu aldığım son ürün olacak bu siteden.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada6 gün önce

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada5 gün önce

Merhaba Barış Bey, Talebinizle ilgili görüşme sağlamak için sizi aradık ancak ulaşamadık. Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 69314507 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Barış
Barış5 gün önce

Çalışıyorum doğal olarak müsait olamadım ama sonradan aradım sekreter çıktı bağlıyorum dedi kapattı. Bakın sebebi önemli değil sonucunda hızlı ve verimli bir sonuç alamıyorsunuz. Aynı ürün aynı tedarikçi için kargoda adresime gelmek üzere olan ürünü aldırtmayıp yenisini sipariş ettirdiniz. Aradaki farkı iade ya da indirim kuponu yapılabilirdi. Yeniden kargoya verilmesini beklemek müşteriniz için zaman kaybıdır. Zamanda en pahalı şeydir. Bu durumdan memnun kalmadım.

Barış
Barış5 gün önce

Hediye kuponu aktarımınız için teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler