Hepsiburada Ürün Ağırlığından Dolayı Kargo Şirketinin Adrese Teslim Etmemesi!

Sinem Sinem31 Mayıs 23:17

17 Mayıs'ta verdiğim klima siparişi 20 mayısta Yurtiçi Kargo şirketi tarafından 30 desi üstü olduğu için kapıya teslim yerine güvenliğe bırakıldı. Hepsiburada müşteri hizmetlerini arayarak satış sözleşmesinde belirtildiği üzere, belirttiğim adrese alıcıya teslim edileceği yazılmasına rağmen bu durumun gerçekleşmediğini ve güvenlikten evime kadar 50 kiloluk klimayı benim çıkartmam gerektiğini belirterek mağduriyetimi dile getirdim.

 Ardından 30 mayısta şikayetime yanıt verdiler. Kargo şirketi ile anlaşması gereği 30 desi ve üzeri siparişleri kata taşımadıklarını belirten bir mesaj aldım. 

Satış sözleşmesinde belirtilen adrese alıcıya teslim edileceği ibaresi yer aldığı için tüketici olarak satın alma kararımı olumlu yönde etkilemiş ve tercih etme nedenim olmuştu. Fakat yaşanan bu olumsuzluk, satın aldığımı sandığım ürün ve hizmetin karşılığını alamamam olarak gerçekleşti. 

Hepsiburada'nın satış sözleşmesinde eksik bilgilendirmesi sonucu, tüketici olarak bir mağduriyet yaşadım ve çözümsüz kaldığını görmek 50 kiloluk klimayı taşımaktan çok daha üzücü.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba Sinem Hanım, Öncelikle yaşanan olumsuz deneyimden dolayı özür dileriz. Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 62201541 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler