Toplam çözüm sayısı
..
Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hüseyin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

  • profile
1 Destekçi

Hepsiburada Ücretini Ödediğim Ürünleri Göndermiyor

616görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 20 Ocak 23:58
ÇözüldüÇözüldü
Hüseyin'in Teşekkür Mesajı
“Sorunum çözüldü teşekkür ederim. Para iadesi gerçekleşti.”
Hepsiburada Ücretini Ödediğim Ürünleri Göndermiyor
Hepsiburada Ücretini Ödediğim Ürünleri Göndermiyor

Hepsiburada firmasından 10 Kasım 2020de 2 seferde 2 şer adet toplam 4 tane klavye siparişi verdim. Bana 2 ayrı kargo. İle teslim edildi. Ancak her kolide 2 adet klavye olması gerekirken her kolide 1 er adet klavye çıktı. Diğer 2side ayrı gelecek sanıyordum ama siparişlerim bölümünden kontrol ettiğimde hepsi teslim edilmiştir görünüyordu. İş yerimin güvenlik kamerasında kargo firmasının teslimatı ve kutulardan kaç adet çıktığı net şekilde Görünmektedir. Zaten kargo ağırlığından kutularda kaç. Adet klavye olduğu anlaşılacaktır. Durumu Hepsiburada bildirdim. Talebimi onayladılar, uygulamada taleplerim kısmında aylardır kargoya verilecektir yazıyor ama ne paramı iade ettiler ne de ürünlerimi kargoladılar. Yani ücretini. Ödediğim ürünleri aylardır göndermiyorlar. 3 kere müşteri hizmetlerini aradım. 2 kere WhatsApp ® destekten yazdım 2 kere uygulamadan heri bildirim yaptım, 1 kerede Twitter ®'dan ulaştım. Her seferinde yardımcı olacaklarını belirttiler ama kesinlikle kaile almadılar. Yani kısacası parasını ödediğim ürünleri bana göndermiyorlar. Hepsiburada ismine yakışır şekilde hareket etmedi. Kendi hatalarının bedelini bana ödetiyorlar. Lütfen ücretini. Ödediğim ürünlerimi göndermenizi rica ediyorum.

Sipariş numarası: 6266***42 Talep numarası: 4459***83

Hepsiburada Logo
Hepsiburada21 Ocak 00:10

Merhaba, Talebinizi aldık, yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz. Yaşanan durumu memnuniyete dönüştürmek için ilettiğiniz konuyu hemen incelemeye başlıyoruz, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Farklı soru ve talepleriniz için web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki "Çözüm Merkezi" bölümüne girerek destek alabilir, talep oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla, Hepsiburada.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada21 Ocak 09:03

Merhaba Hüseyin Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 38053930 numaralı kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Hüseyin
Hüseyin23 Ocak 11:11

Sorunum çözüldü teşekkür ederim. Para iadesi gerçekleşti.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler