sta-4-hoverİyi Çözüm

Hepsiburada Tutarsızlığı

Ahmet Ahmet30 Mart 15:40

Hepsiburada'dan Samsung Telefon alışverişlerinde anında 100 TL indirim kampanyasından yararlanmıştım. Sipariş sayfasında hepsiJET kargo seçeneği ile bugün teslimat yapılacağı yazıyordu. Bana zaten siparişlerim hep hepsiJET ile gönderildiği için çok memnundum özellikle bu kargo firması yüzünden Hepsiburada'dan sipariş veriyorum. Sipariş sayfasında hepsiJET seçeneği belirmedi. Bende kampanyayı kaçırmamak için hem de yine her zaman ki gibi hepsiJET ile gelir diye sipariş verdim. Ancak siparişi verdikten sonra gelen mailde kargo seçeneği Aras Kargo logosunu görünce hemen Hepsiburada'ya ulaşıp kargoyu Aras ile istemediğimi hepsiJET ile istediğimi söyledim.

Onlarda bana otomatik olarak belirlendiğini yapacakları bir şey olmadığını istersem siparişi iptal edip tekrar sipariş verince hepsiJET'i seçmemi önerdiler. Bende bir gün bekledim baktım Samsung kampanyası devam ediyor. Sitede belirtilen hepsiJET ile gönderilmesi koşullarına uygun bir saatlerde sipariş verip hepsiJET ile teslimatı sağlayacağım seçeneği seçmek için siparişimi iptal ettim. Asıl sorun bundan sonra başladı. İptal edince anında 100 TL Samsung telefonlardaki indirim tekrar sepete Samsung telefonu ekleyince olmadı.

Önce fark edemedim siparişe devam etmeye kalktım baktım hepsiJET seçeneği yine aktif değil. Hepsiburada'ya yazdığım şikayetlerde sonradan verdikleri yanıt şu oldu. 'tüm müşterilerimizin siparişlerini teslim edebilmek için bugün teslimat ve yarın teslimat seçeneklerimizi durdurduk.' bende soruyorum Hepsiburada'ya, madem durduracaktınız neden ürünün sayfasında hepsiJET ile bugün teslim seçeneği yazısını hiç kaldırmadınız.

Daha önemlisi ben siparişi iptal edince Samsung anında 100 TL indirim hakkımı niye kaybediyorum. Aynı kampanyadan 2 kez yararlanmıyorum ki ilki iptal olmuş zaten bilseydim böyle olacağını siparişi iptal etmezdim ki. Hepsiburada'ya durumumu şikayetlerde belirtmeme rağmen beni anlamadılar. Ya da ben kendimi iyi anlatamadım. Şu an mağdur olmuş durumdayım.

Ablama telefonun fiyatını indirimli haliyle söylemiştim Hepsiburada'dan alacağımız için kargoda sorun yaşamayız rahat ol demişti. Ancak gelin görün ki durum mu çok mahcup olacağım. Hepsiburada güvendiğim için hata etmişim demek ki. Şimdi şikayete bir cevap daha geldi.'Samsung Galaxy Note 10 Lite 128 GB (Samsung Türkiye garantili) adli ürününüzün gönderimi hakkında kargo seçeneği ne yazık ki sunulamamaktadır.' tekrar soruyorum ürünlerin sayfasında neden hepsiJET ile bugün teslimat olduğunu belirten ibareler niye var o zaman?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 31 Mart 12:18

Merhaba Ahmet Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler