Hepsiburada Teslimat Yalanı Ve Cayma Hakkı

Bayram Bayram18 Şubat 10:47

17.02.2020 tarihinde vermiş olduğum 969 196 520 takip numaralı siparişler bugün teslim edilmesi gerekiyordu. Sisteme girip kontrol sağladığımda daha kargoya verilmemiş ve 'Biraz gecikiyoruz, özür dileriz' diye not düşülmüş ama durum hakkında bana ne bir bilgi veren var ne de iletişime geçen ben kendileri ile iletişime geçtiğimde ise 'yarın teslim edilecek kargo firmasında sorun yaşanmış' gibi basit ve hazır bir cevap bunun üstüne tekrar sorduğumda ise kargoya verildikten sonra 24 saat süre geçerli diye bir cevap alıyorum. Ben kendilerine çözüm ürettiğim halde bana bir türlü yardımcı olamıyorlar. Mesafeli satış sözleşmesi olduğu in aramızda cayma hakkında ki şu ibareyi hiçe sayarak 'Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.' dediğimde ise elinize gelmeden iade edemezsiniz cayma yapamazsınız deniliyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Bayram 19 Şubat 09:12

Yine bir hazır metin ile cevap vererek vizyonsuz ve müşteri ilişkilerinde sıfır bilgi ve beceriye sahip olduğunuzu gösterdiniz. Sesli kayıt sisteminiz ve web sayfanızdaki süper hızlı gönderi yalanı ile insanları mağdur ediyorsunuz. Yalan beyanınız ve sahtekarlığınızın belgeleri ektedir. Bundan sonraki muhatabınız Tüketici Hakem Heyeti olacaktır.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 18 Şubat 15:53

Merhaba Bayram Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 35366880 no'lu kayıt oluşturulmuş olup en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler