Hepsiburada Teslimat Süresi Sorunsalı

Mesut Mesut19 Eylül 19:14

Ürünü alırken ayn gün kargo diye yanılttınız. Bir sonraki gün teslim olacak diye. Farklı telefon görüşmelerimde ürünün kargoya verildiğini belirttiniz sonrasında tekrar aradığımda ürünü hiç kargoya verilmediğini öğreniyorum. Hala ne zaman teslim edileceğini bile bilmiyorum. En son konuşmamda 23 çarşambasına kadar teslim edilecek dedi. Ben bu ürünü alırken ertesi gün teslimat olduğu için aldım. Başka bir yerden almış olsaydım pazartesi günü elimde olurdu zaten. Gönderim yapacağınız adreste de olmayacağım için teslim alamayacağım. İade edip başka yerden alayım diyeceğim kredi kartı ile taksitli olduğu için iadesi de taksitli yatacak. Mağduriyetin dibini yaşattınız. Sitenizde aynı gün kargo, bir gün sonraki teslimat diye yazıp duruyorsunuz. sadece kayıt açıp 3 gün cevap verecekseniz boşuna altına oto mesaj yazmayın. Sipariş no: 284077809.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mesut 21 Eylül 15:28

Oto mesajlarınızı kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Aynı gün kargo ertesi gün teslim dediğiniz ürünüm halen kargoya verilmedi ve ne zaman teslim edileceği hakkında bilgi veremiyorsunuz. Mesaj olarak yazdığınızın buradan yazdığınızdan hiçbir farkı yok. Sırf sizin iç tarafta sla artmasın diye öteleyip öteleyip duruyorsunuz. Ürün ne zaman kargoya verilecek ve tahmini teslimat süresini belirtmenizi istiyorum. Fazla bir şey değil.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 21 Eylül 12:10

Merhaba Mesut Bey, Yaşanan olumsuz deneyim adına özür dileriz. Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 56020927 numaralı kayıt üzerinden süreciniz devam etmektedir. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler