sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hepsiburada Teslim Edilmeyen Ürünler

İlker İlker27 Mayıs 16:04

Merhaba

516 *****11 numaralı siparişimi 6 Mayıs'ta hepsiburada.com'dan verdim. Ürün 7 Mayıs tarihinde kargolandı. Bu tarihten beri bana ulaşmadı.

Kargo şirketinin destek hattı ile görüşüyorum, kargonuz varış şubesinde diyorlar. Varış şubesine gidiyorum buraya böyle bir kargo gelmedi gönderen ile görüşün diyor.

Satın aldığım bir ürünü aramak benim görevim mi? Kargo ürünü bana teslim etmiyor. Teslim alamadığım için hepsiburada.com'dan iptal edemiyorum. Para iadesi sürecini başlatamıyorum. Hepsiburada.com'un destek merkezine 39687040 numaralı mesaj ile bildirim yaptım. Herhangi bir dönüş alamadım.

Belli ki kargo kayıp. Sonuç olarak ürün yok, para iadesi yok. Destek hattından cevap yok.

Hepsiburada.com'un diğerlerinden bir farklı kalmamış. Bana destek vermeyecekseniz herhangi bir alışveriş sitesinden farkınız nedir?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon İlker 30 Mayıs 17:08

Merhaba Keşke kime teslim edildiğine en azından kendi sisteminiz üzerinden baksaydınız. Teslim edilen kişinin adı "ulaşmadı". Gerçekten bu bir şaka olmalı. Ürün bana teslim edilmedi. Ücret iadesi istiyorum.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 30 Mayıs 10:49

Merhaba, Öncelikle yaşanan olumsuz deneyimden dolayı özür dileriz. Siparişiniz de yer alan ürününüz 28.05.2020 tarihinde tarafınıza teslim edilmiştir. Diğer ürününüz 30.05.2020 tarihinde kargoya verilmiş olup, en kısa sürede tarafınıza teslim edilecektir. Kargonuzu “Hesabım – Siparişlerim – Sipariş Detayı” kısmından takip edebilirsiniz. Teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ali 29 Mayıs 15:45  

    Ciftlikbank gibi olmayalım benimde ürünüm 20 günden beri gelmedi paramızı iade etmiyorlar kargoyu da yollamıyolar

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler