Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ersin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Hepsiburada Teslim Edilmeyen Ürün Ve Sonrasında İade Sorunsalı!

261görüntüleme
Ersin
Ersin 23 Kasım 2020 11:32

8 kasım tarihinde 912 681 935 numaralı siparişimde bulunan Arzum OK00K-N Okka Minio Türk kahvesi makinesi ürünü arkadaşıma hediye olarak almıştım. Bana taahhüt ettiğiniz 10 Kasım tarihinde teslim edilecektir yazısına istinaden size güvenip ürün alımını gerçekleştirmiştim. Fakat yoğunluk olduğu ve kargo firmasına +5 gün süre verdiğinizi belirttiniz ve yani gen geç 15 Kasım tarihinde veya öncesinde tarafıma teslim edileceğini bildirdiniz. Çözüm merkezi konuşmalarımda mevcut olduğu üzere her gün tarafınızla ürün kargosu hakkında görüşme sağladım. Ürün belirtilen tarihte gelmediği takdirde ürünü istemediğimi bildirdim. Çözüm merkezinden bana söyledikleri ürün kargoda olduğundan iptal işlemi yapamadıkları ve belirtilen tarihte gelmezse ürünü almayıp geri gönderdiğiniz takdirde direk iadesi gerçekleşeceği tarafına bildirildi. Ürün bana 18 Kasım tarihinde geldi yani söylemiş olduğunuz tarihten 10 gün sonrasında, ürüne ihtiyacım kalmadı sayenizde arkadaşıma rezil oldum. Kesinlikle ürünü istemiyorum. 18 Kasım tarihinde saat 17.11'de gönderdiğiniz kargoyu teslim almayıp ürünü direk geri iade ettim. Hakkım olan, sizin de bildirdiğiniz üzere “Hepsiburada’dan satın aldığınız ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde ücretsiz ve kolayca iade edebilirsiniz” İşleminin başlatılmasını istiyorum. Hepsiburada firmasından yıllardır alışveriş yapan birisi olarak bana yaşattığınız bu mağduriyet ve sonrasında iade konusunda süreci yavaş ilerletmeniz sizin gibi kurumsal bir firmaya yakışmamıştır!

Hepsiburada Logo
Hepsiburada23 Kasım 2020 13:50

Merhaba Ersin Bey, Öncelikle yaşanan sorun için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, Hepsiburada

Ersin
Ersin24 Kasım 2020 09:53

Ürün 6 gündür daha Hepsiburada'ya ulaşmamış daha ürünüm size ulaşacak da iade birimi ürün ulaştıktan sonra değerlendirip 3 gün içerisinde dönüş yapacakta insanlara yardımcı olacağınız yerde mağdur etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz diğer alışveriş sitelerinin hiçbirinde böyle bir prosedür uygulama yok.

Ersin
Ersin25 Kasım 2020 14:54

Bugün siparişimi vereli 18 gün oldu parayı peşin alıyorsunuz ve halen para iadem yapılmadı ürün daha Hepsiburada'ya ulaşmamış insanları mağdur etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz yardımcı olmuyorsunuz hiç

Ersin
Ersin26 Kasım 2020 22:20

18 günün sonunda paramı her gün bıkmadan müşteri hizmetlerini arayıp görüşmem neticesinde iade ettiler bir daha hepsiburada.com dan alışveriş yapmakmı asla!

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler