08 Aralık 2018
Yorum Yap
#11274531

Hepsiburada Telefon Siparişimin Teslimat Serüveni!

Hepsiburada.com'dan bir telefon sipariş ettim. Kargo takipten baktığımda ürünün ilçe şubeye yarım saat uzaklıktaki transfer merkezinden çıkmış yolda olduğunu gözüküyordu. 1-2 gün geçti yarım saatlik yoldan halen araç gelmemişti, nitekim Aras Kargo şubesine gittiğimde bana ürünün kaybolmuş olabileceğini söylediler, bunu belirtmek için Hepsiburada'yı aradığımda bir sorun olmadığını ürünün 2 iş günü içinde teslim edileceğini söyleyip kapattılar.


Tabi ki ürün 2 iş günü sonra da gelmedi, yine Hepsiburada'yı aradım tekrardan aynı cevap biz kargo firmasıyla görüştük en geç 2 iş günü sonra ürün elinizde olacak deyip kapattılar.


2 iş günü daha geçti ben tekrardan kargo takibe baktım ve ürün halen yolda gözüküyordu ben de şikayetimi tekrardan dillendirmek için aradım ve yine aynı muhabbet en geç 2 iş günü sonra ürün elinizde olacak itiraz ettim. Bu duruma onlara bu ürün kaybolmuş olabileceğini bu ürünün günlerdir yolda olabileceğinin imkansızlığından bahsettim ama beni dinlemediler ve 2 iş günü daha beklemeye başladım, en son dün yine kargo takipten ürünün durumuna baktığımda kargonun şahsıma teslim edildiği belirtilmişti benim haberim olmadan.


Gerekli itirazımı bildirdim halen beklemekteyim hiçbir şekilde mağduriyetim giderilmedi.

Ercan Ercan 264 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi12 Aralık 2018

    Merhaba Ercan Bey, Talebinizle ilgili Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde 28608562 no'lu kayıt bulunmaktadır. Verdiğiniz bilgiler mevcut kaydınıza eklenmiştir. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım – Müşteri Hizmetleri Mesajları” bölümünden takip edebilirsiniz. http://www.hepsiburada.com/liste/MyPage/SupportTicketWatch.aspx Saygılarımızla, Hepsiburada

Ziyaretçi Yorumları