Hepsiburada  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Alper'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  1 Yorum

Hepsiburada Tarafıma Sorulmadan İade Edilen Ürün

456görüntüleme
Alper
Alper 26 Kasım 2020 15:32

11 Kasım indirimlerinde normal fiyatının neredeyse yarısına aldığım Casper marka dizüstü bilgisayar, Hepsijet firmasına bana teslim edilmek üzere verilmiştir. Ne var ki Hepsiburada.com'un kendi kargo firması Hepsijet, iki hafta boyunca bir kargoyu teslim edemediği gibi, iki hafta geçtikten sonra tarafıma sorulmayı geçtim bilgi dahi verilmeden iade işlemi başlatmıştır. İade sebebi olarak da ürünün kargo paketinde ezilme olduğunu öne sürüyorlar. Kargoyu gönderen firma Casper'ın kendisi, gönderdiği ürün de bilgisayar. Bunun önlemini alacak ambalajlar kullanıyor olmaları ten bile değil. Ezilen kargo kutusunun bilgisayara hasar vermesi çok olası değil. Arayıp iadenin iptalini talep ettim, bana gerekli işlemleri yapıp döneceklerini söylediler. Hem dönmediler, hem de bugün iadenin tamamlandığına dair mesaj aldım. Eğer bu iade vaktinde yapılsaydı, aynı fiyat ile benzeri bir dizüstü alabilirdim ancak aldığım dizüstünün kendisinin ve muadillerinin neredeyse iki katı fiyata çıkması, benim için büyük bir zarar oldu. Bugün de tekrar Hepsiburada ile görüştüm, iade gerçekleştiği için yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ben aldığım ve teslimi yapılmayan ürünü tekrar aynı fiyattan satın almayı yasal hakkım olarak görüyorum.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada26 Kasım 2020 16:14

Merhaba Alper Bey, Öncelikle yaşanan sorun için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Siparişinizde yer alan ürününüze ait tutar 24.11.2020 tarihinde iade edilmiştir. Ödeme yaptığınız bankanızın, bu tutarı hesabınıza yansıtma süresi ortalama 2 - 8 iş günüdür. Bu süre tamamen ödeme yaptığınız banka tarafından belirlenmektedir. Geri ödemenizin hesabınıza yansımasını ödeme yaptığınız banka ile takip edebilirsiniz. Sorularınızı ve taleplerinizi web sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Bize Sorun” bölümünden iletebilir, mesajlarınızı “Hesabım – Mesajlarım” bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Alper
Alper26 Kasım 2020 22:35

Ben iade istemiyorum, sonuçta bu iadesi edilen tutara eşdeğer bir bilgisayar almam olanaksız. Muadili bir bilgisayar almak istesem iade edilen tutarın iki katından başlıyor. Mağdur edildim.

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Samet
Samet26 Kasım 2020 18:41
 

Benzer bir olayda benim başıma geldi yarı fiyata aldığım ürünü yanlış yolladılar. Doğru ürünün değişimi için geri gönderip, özellikle para iadesi istemediğimi belirtmeme rağmen para iadesi yapıldı. İndirimli ürün satmamanın yeni yöntemi mi bunlar?

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler