Hepsiburada Talebim Olmadan Aldığım Cihazın İptalinin Yapılması

Özlem Özlem31 Mayıs 20:41

Hepsiburada.com sayfasından 09.05.2020 tarihinde Xiaomi Redmi GO 8 GB cihaz satın aldım. Kargoya verilişinden sonra 3 günü içinde teslim edilmesi gereken ve teslim edilmenin son yasal süresi 21.05.2020 olan telefonun hala elime ulaşmadı. 

Müşteri hizmetlerini 3 kez aradığımda cihaz firma tarafından temin edilemedi diye sürekli bekletiyorlar. Ancak telefonlara zam geldiği için sürekli oyalıyorlar ve her aradığımda çözüm bulmak yerine siparişi iptal edelim mi diye soruluyor. Konuyla ilgili 522167290 numaralı şikayet kaydı oluşturdum. 

Kayıt 2 gün sonra siparişiniz 3 gün içinde kargoya verilecektir diye sonuçlanıyor. Ancak 23-24 Mart hafta sonuna geliyor. 25-26-27 Mart bayram telefonun temin edilmesi en erken 28 Mart yani elime gelmesi 30 Mart. 21 gündür aldığım ve ödeme yaptığım cihazı bekliyorum. 25.05.2020 firma telefonun ücretini hesabıma iade ediyor. 

Müşteri hizmetlerini aradığımda temin edemedik bundan dolayı iade ettik bilgisi veriliyor. Benim talebim olmadan cihaz iptali yapılamaz. Hepsiburada sayfası cihaz temin edemeyen bir firmayla anlaşıp müşterileri mağdur bırakıyor. konuyla ilgili gerekli desteğinizi beklemekteyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba Özlem Hanım, Oluşturduğunuz talebinize, şikayetvar üzerinden, beklenen süre içerisinde dönüş alamadığımız için talebiniz, Müşteri Hizmetleri departmanımız tarafından sonuçlandırılmıştır. Teşekkür ederiz.

Hepsiburada Logo Hepsiburada 4 hafta önce

Merhaba Özlem Hanım, Size yardımcı olabilmemiz için sipariş numaranızı detaylı bir şekilde iletmenizi rica ederiz. Teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler