Hepsiburada ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Serkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Hepsiburada Taahhüt Edilip Yapılmayan Ürün Kaydırma

1.595görüntüleme
Serkan
Serkan 20 Kasım 2020 20:56

11 Kasımda firmanızdan 229080788 sipariş numaralı alışverişim neticesinde, satıcı ile irtibata geçerek, ürünün kargolama sürecini öğrendim. Perpa ticaret merkezinde olduklarını ve 3. Katta ki Aras Kargo'ya hemen vereceklerini belirttiler! Fakat ürün belirtilen süreçte kargoya verilmeyince, müşteri hizmetlerinize ulaşarak, satıcının sözünü tutmadığını, güvenilir olmayıp, ürünün ya elinde olmadığını ya da stand malı bir ürünü revize ederek göndereceklerini düşündüğümüzü belirttik. Müşteri Hizmetleri yetkiliniz de, üst birimine danışmak adına bekletmeye aldılar. Akabinde, aldıklara karara göre, Aynı marka ürünü HBV000003N10Q stok kodlu ürünle kaydırma gerçekleştirerek göndereceklerini belirttiler. Onayımıza sundular. Kabul ettik. 2 iş günü içerisinde, BittiBitiyor firmasının göndereceği ürün tarafımızca iptal olur, diğer firmanın ürünü de size yönlendirilir diyerek görüşmeyi sonlandırdılar. 3 gün geçmesine rağmen bir ilerleme olmayınca ve bir de iptal edilecek firmanın ürünü kargoya vermesiyle, her şey birbirine girdi. Müşteri hizmetlerinize tekrar ulaştık! Fakat ürün kargoya verildiği için, kaydırma işlemini tekrarlayamadıklarını, ürün tarafımıza ulaştığında teslim almadan, iade etmemizi ve, satıcıya ulaştığında da tekrar iletişim sağlamamızı akabinde kaydırmanın yineleneceğini belirttiler. Ürün tarafımıza kargo şirketi ile geldiğinde, şeffaf paketle gönderildiğini gördük. Ürün paketinde hiçbir zarar yokken, ürünün kutusu paramparçaydı (resimleyip üyeliğim mesajlarıma yükledim ki, firmanın güvenilir olmayışının ve ilk günkü düşüncemizin doğru olduğunu destekler nitelikte olması hasebiyle) ürünü teslim almadan yetkiliyle, satıcıya gönderilmek üzere talimat verdik. Ürün 19/11/2020 12:36 da satıcıya ulaştı! Satıcıya ulaşmasına rağmen departmanınızdan gelen, ürünü servise gönderip rapor alın, ürünü kargoya verin, ürün 2 gün içerisinde satıcıya ulaşacaktır gibi konuyla alakası olmayan ve yersiz cevaplarla taleplerimiz hep çözümlendi olarak kapatıldı! Maalesef çözüm departmanınız, defalarca yazılı olarak ve defalarca müşteri hizmetlerinde kayıt açtırarak para iadesi kabul etmiyorum, taahhüt etmiş olduğunuz ürün kaydırmasını gerçekleştirmenizi bekliyorum! Talebime rağmen, umursamaz bir tavırla npara iadesi gerçekleştirmiştir! Şu anda ürün almış olduğum rakamdan 430 TL farkla satılmakta ve günlerdir çözüm departmanınız tarafından oyalandığım için, mağdur edilmiş bulunmaktayım! Aradaki farkı Hepsiburada'nın üstlenmesini ve ayıplı hizmetini ivedilikle çözmesini bekliyor.

Hepsiburada Logo
Hepsiburada21 Kasım 2020 10:06

Merhaba Serkan Bey, Talebiniz hakkında Hepsiburada Çözüm Merkezi sisteminde yer alan 63957922 numaralı kayıt üzerinden bilgi aktarılmıştır. Talebinizin sonucunu üyelik sayfanızda bulunan “Hesabım - Mesajlarım” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca memnuniyetiniz adına üyelik hesabınıza hediye çeki tanımlanmıştır. Üyeliğinizde çeklerim kısmından görebilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

Serkan
Serkan24 Kasım 2020 10:01

Bu mecrada ilgileniyormuş gibi yapıp, kendi sitenizde, taleplerimizi çözüldü diye cevaplamadan kapatıyorsunuz! Ayıplı hizmette çığır açtınız!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler