11 Temmuz
#12252505

Hepsiburada Sürat'in Yaptığına Sessiz Kalıyor

Hepsiburada Sürat Kargo'nun keyfi iade işlemine sessiz kalıyor. WhatsApp destek hattı ise kaba yeniden alabilirsiniz, yeniden gönderim yapılmamaktadır vb..şeyler diyor. Ben sizin saçmalığınız yüzünden aynı şeye neden daha fazla para veriyim ki? Gerçekten kargo firmanızı değiştirin veya seçim ekranı getirin. Aras Kargo' da sıkıntılıydı fakat böyle keyfi işlemler yapmıyordu. Sürat Kargo takibinde; kargo 1 adet talep yazıyor. Bu arada eve de gelmediler, not falan yok kapıda. Gerçekten sorunum çözülmezse gerekli kurumlarla görüşmekten çekinmeyeceğim. Kargolarımı bana gönderin.


Sipariş numaraları:
286 249 779
804 867 042.

Remzi Remzi 987 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hepsiburada Temsilcisi12 Temmuz

    Merhaba Berk Bey, Talebiniz incelenmiş ve telefon numaranızdan sizinle iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Aynı bilgilendirme, 13413940 no'lu Müşteri Hizmetleri kaydınızda da yer almaktadır. Bu talebinizle ilgili mesajınız varsa, ilgili kayıt numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. https://www.hepsiburada.com/mesajlarim Saygılarımızla, Hepsiburada

  • Remzi'nin Teşekkür Mesajı12 Temmuz

    Hepsiburada telefondan dönüş yaptı, gerekli önlemlerin alınacağını söylendi. Dediğim gibi olayda asıl suçlu Sürat Kargo fakat sorunum çözüldü. Umarım bir daha böyle bir problem yaşamam.

  • Remzi11 Temmuz

    Olayda asıl suçlu Sürat kargoymuş. Sözde kurye aramış biz oradan alacağı demişiz. Halbuki öyle bir şey söylemedik. Olayı şubeye giderek hallettim fakat Hepsiburada'nın pasifliği ve WhatsApp destek hattının dalga geçer gibi konuşması yüzünden artık Hepsiburada'ya karşı bakışım değişti.

Ziyaretçi Yorumları